حذف کنکور مورد تائید تمام مدیران فرهنگی و آموزشی


به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم تودیع و معارفه مدیران کانون پرورش فکری در جمع خبرنگاران در خصوص حادثه راهیان نور گفت: ضمن عرض تسلیت و همدردی با بازماندگان حادثه اردوی راهیان نور، درباره اعزام دانش آموزان به اردوها، تمام کارشناسان آموزش برگزاری اردو را یکی از بخش‌های مهم در فرآیند یادگیری می‌دانند و به همین دلیل مشخص است که نمی‌توانیم روند برگزاری اردوهای دانش آموزی را متوقف کنیم.

تمام تمهیدات برای حفظ امنیت دانش آموزان تدارک دیده شده بود

بطحایی با تاکید براینکه وظیفه ماست که امنیت و سلامت دانش‌آموزان حاضر در اردو را در بالاترین حد ممکن فراهم کنیم اظهار کرد: متاسفانه در این اتفاق علیرغم تمام تمهیداتی که آموزش و پرورش، بسیج و سپاه برای حفظ امنیت دانش آموزان عازم تدارک دیده شده بود، به دلیل بی‌احتیاطی راننده‌ای که از روبرو می‌آمد حادثه تلخی رخ داد.

وی با بیان اینکه پس از اتفاق تلخ شهریور ماه برای دانش آموزان هرمزگان دستورالعمل اعزام دانش آموز به اردوهای دانش آموزی را تغییر دادیم اظهار کرد: ساعت حرکت اتوبوس‌ها را در ساعاتی غیر از شب قرار دادیم؛ یک سامانه کنترلی 24 ساعته تدارک دیدیم و بالاترین استانداردهای سفر را در نظر گرفتیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در جریان سفر دانش آموزان تمامی این مکانیزم‌ها و تمهیدات رعایت شده بود، آموزش‌های لازم را به همکاران داده بودیم، ماشین اسکورت با آن‌ها حرکت می‌کرد و حرکت اتوبوس خارج از 5 صبح تا 11 شب نبوده است با این حال بی‌احتیاطی راننده ای که از روبرو می‌آمد حادثه تلخی را رقم زد؛ در این شرایط ما همچنان وظیفه خود می‌دانیم امنیت دانش آموزان را پررنگ تر کنیم.

شرکت در هیچ اردوی دانش آموزی اجباری نیست

وی خاطر نشان کرد: برای شرکت در هیچ اردوی دانش آموزی از جمله راهیان نور، اجباری در کار نیست.

بطحایی در پاسخ به سوال خبرنگار در خصوص حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: طبیعتا شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به جایگاهی که در فرهنگ کشور دارد برای شخص من نیز اهمیت قابل توجهی دارد.

به حد نصاب رسیدن اعضا دلیل تشکیل نشدن شورای عالی انقلاب فرهنگی

وی ادامه داد: اگر در هفته‌هایی این شورا تشکیل نشده است به دلیل رعایت قانون به حد نصاب رسیدن اعضا بود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تقریبا تمام مدیران آموزشی و فرهنگی کشور حذف کنکور را تایید می کنند اظهار کرد: با وجود این نیازمند پیش نیازهایی هستیم که باید فراهم شود.

وی در مورد چگونگی در نظر گرفتن نمرات سال‌های تحصیلی در کنکور اظهار کرد: ما در حال حاضر در پایان دو مقطع تحصیلی امتحانات نهایی برگزار می‌کنیم و در زمان اثر دهی نمرات اگر این نمرات جنبه مثبت داشته باشد، اعمال می‌شود در غیر این صورت برای این مسئله باید ساز و کار منظم جدی ترسیم شود و جلساتی با سازمان سنجش و وزارت علوم برگزار کنیم.

بطحایی با بیان اینکه هفته آینده با توجه به برنامه‌ریزی های منابع انسانی برای تعیین تکلیف موضوع استخدام و تکمیل منابع انسانی اقدام می‌کنیم اظهار داشت: درصدد هستیم تا دی ماه آزمون استخدامی را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه برای نیروهای پیش دبستانی و حق التدریس منتظر تصویب لایحه در مجلس شورای اسلامی هستیم یادآور شد: تاکنون اعتبار 200 میلیاردی برای شیر مدارس تخصیص داده شده است که در هر مرحله اعمال می‌شود.