چگونه شنونده خوبی سر کلاس باشیم؟


در یک همایش یا کلاس درس خوب گوش دادن به مطالب مهارتی است که اهمیت زیادی دارد. برای یک شنونده ی خوب بودن باید چه کاری انجام دهیم؟

خوب گوش دادن به حرف‌های معلم در کلاس اهمیت زیادی دارد. قسمت عمده‌ی چیزی که باید یاد بگیرید، به صورت کلامی توسط معلمان ارائه می‌شود. اینکه فقط چیزهایی که معلم‌هایتان میگویند را بشنوید، با به دقت گوش دادن به گفته‌های آن‌ها کاملا فرق می‌کند. گوش دادن کاری شناختی است و مستلزم آن است که شما به آن چه می‌شنوید توجه کرده و در مورد آن فکر کنید و آن را در ذهن خود تجزیه و تحلیل کنید.

برای اینکه در کلاس شنونده خوبی باشید باید کارهای زیر را انجام دهید:

آمادگی ادراکی

هنگام حضور در کلاس باید به طور ادراکی برای گوش دادن آماده‌باشید. حتما کلیه تکالیف و مطالعات خود را به طور کامل انجام بدهید. یادداشت‌های جلسه قبل را مرور کنید و به چیزهایی که درباره موضوع درسی کلاس در آن روز می‌دانید، فکر کنید.

آمادگی احساسی

هنگام حضور در کلاس باید از لحاظ احساسی برای گوش دادن آماده‌باشید: نگرش شما اهمیت دارد. به صورت هوشیارانه به دنبال این باشید که موضوع درسی را برای خودتان مفید و جذاب کنید. متعهد شوید که تا جایی که می‌توانید یاد بگیرید.

هدفمندانه گوش بدهید.

چیزی که انتظار می‌دهید و امید دارید که از جلسه‌ی کلاس یاد بگیرید را مشخص کنید. هنگامی که معلم صحبت می‌کند به آن مطالب گوش دهید

با ذهنی باز به مطالب گوش بدهید.

نسبت به آنچه معلم می‌گوید پذیرا باشید. تا زمانی که نسبت به نقطه نظرات دیگران که با نظر شما متفاوت است پذیرا هستید، سؤال پرسیدن در مورد آنچه که گفته می‌شود خوب است.

توجه کامل داشته باشید.

بر روی چیزی که معلم می‌گوید تمرکز کنید. سعی کنید که رویاپردازی نکنید و اجازه ندهید حواستان به چیزهای دیگر پرت شود. نشستن در ردیف جلو و وسط کلاس و برقراری تماس چشمی با معلم به این موضوع کمک می‌کند.

شنونده‌ای فعال باشید.

سرعت فکر کردن شما از سرعت صحبت کردن معلم شما بیشتر است. با ارزیابی آنچه که در حال بیان شدن است و تلاش برای پیش‌بینی آنچه که بعد از آن بیان خواهد شد از این مزیت به نفع خود استفاده کنید. در مورد آنچه که معلمتان می‌گوید به نحوی خوب یادداشت‌برداری کنید. با اینکه می‌توانید با سرعت بیشتری نسبت به سرعت صحبت کردن دبیرتان فکر کنید، اما قادر نیستید با سرعت بیشتری بنویسید. یادداشت‌برداری مستلزم این است که شما در مورد اینکه چه بنویسید تصمیم بگیرید و باید برای انجام این کار شنونده‌ای فعال باشید.

رویارویی با چالش

در صورتی که درک مطالبی که ارائه می‌شود برای شما مشکل است، تسلیم نشده و از گوش دادن دست نکشید. در این موارد با دقت بیشتری گوش بدهید و تلاش کنید که موضوع را درک کنید. از پرسیدن سؤال اکراه نداشته باشید.

غلبه بر محیط

ممکن است کلاس بیش از حد شلوغ، گرم، سرد، روشن، یا تاریک باشد. تسلیم این مشکلات نشوید. توجه خود را کاملا به هدف بزرگ یادگیری معطوف کنید.