گذر از موانع درسی برای رسیدن به موفقیت


هفته‌های آخر سال برای همه داوطلبان کنکور، هفته‌هایی بسیار مهم و سرنوشت ساز است؛ زیرا، چه کسانی که قبلا مطالعه خوبی داشته و چه داوطلبانی که مطالعه رضایت بخشی نداشته‌اند، باید تمام تلاش و کوشش خود را برای مطالعه در این هفته‌ها صرف کرده و آماده و پر انرژی، خود را برای مطالعه در روزهای پس از تعطیلات عید و دوره جمع‌بندی مهیا نمایند. در واقع، این هفته‌ها، هفته‌های «گذار» محسوب می‌شوند و همه داوطلبان در هفته‌های یاد شده باید تا حد ممکن درس خوانده و کاستی‌های خود را جبران کنند؛ زیرا این هفته‌های ‌سرنوشت‌ساز که دوران «گذار» هستند؛ زمان گذر از موانع درسی برای رسیدن به موفقیت به شمار می‌آیند. به دلیل همین اهمیت، ما در این مقاله سعی می‌کنیم تا شما را با چگونگی مطالعه در این دوره آشنا کنیم.

نگاهی دوباره به برنامه درسی

همه دانش‌آموزان کنکوری در دوره امتحانات مجبورند تا خود را برای این امتحانات آماده کرده و بخوبی درس بخوانند. این موضوع باعث می‌شود تا در برنامه مطالعاتی کنکور بسیاری از داوطلبان، یک گسست به وجود آید؛ به گونه‌ای که علاوه بر اینکه برخی از داوطلبان در دوره امتحانات نمی‌توانند برنامه کنکور خود را مطابق با برنامه امتحانی‌شان هماهنگ کنند، بعد از آن هم نمی‌توانند با توجه به کاستی‌ها و نقاط قوت و ضعف خود، برنامه جدیدی ریخته یا برنامه فعلی خود را تغییر دهند.

این شرایط در حالی است که نگاهی دوباره به برنامه باعث می‌شود تا شما هم در وقت خود صرفه‌جویی کرده و هم بتوانید در آینده، منتظر کسب رتبه خوب در کنکور باشید؛ پس وقت کوچکی را برای مرور دوره امتحانات خود اختصاص دهید و سپس ببینید که کدام درس‌ها را خوب و عالی و کدام درس‌ها را ضعیف امتحان داده بودید و در کدام درس ها، انتظار شما از خودتان، با توجه به میزان مطالعه و وقتی که از ابتدای آمادگی برای کنکور برای آن درس گذاشته بودید، بیشتر با واقعیت مطابقت می‌کند، و از همین الان، در کدام درس‌ها، نیاز به مطالعه کمتر و در کدام درس‌ها نیاز به مطالعه بیشتری دارید، در کدام درس‌ها باید تست زنی داشته باشید و در کدام درس‌ها باید مطالعه اولیه یا مرور بیشتر داشته باشید؛ به علاوه سعی کنید که این برنامه را با برنامه کلاسی و مدرسه خود و درس‌هایی که باید در ترم جاری بخوانید، مطابقت داده و یک برنامه خوب تهیه کنید.

فهرستی از دروس پایه و پیش دانشگاهی را که نیاز دارید آنها را مجددا مطالعه کنید یا بیشتر تست بزنید، تهیه کنید؛ یعنی ابتدا در ستون اول، نام درس‌هایی را که در دوره‌های پایه و پیش دانشگاهی وجود دارند، بنویسید و سپس در هر درس، مباحثی را که در آنها به مطالعه یا تست زنی نیاز دارید، معین کنید، و در مرحله آخر، تعداد جلسه (واحد مطالعاتی) لازم را برای مطالعه یا تست‌زنی پیش‌بینی کنید؛ البته ممکن است که پیش‌بینی شما دارای خطای کمی باشد؛ اما این مهم نیست؛ زیرا به هر حال شما با انجام این واحد در درس مورد نظر کمی رشد خواهید کرد، و در دوره های بعدی (فروردین و...) مجددا فرصتی برای مطالعه و تست زنی خواهید داشت.

وقتی چنین برآوردی را به دقت انجام دادید و آن را در برنامه خود پیاده کردید، نیز به دقت آن را مورد اجرا قرار دهید. صرف نظر از همه کاستی‌ها یا موفقیت‌هایی که تا کنون داشته‌اید، به این فکر کنید که ایام امتحانات برای شما به منزله یک امتحان و یک فرصت بوده است تا شما را با نقص‌ها و نقاط قوتتان آشنا کند و پله‌های موفقیت‌تان شود؛ پس حتی اگر از امتحانات خود، چندان راضی نیستید، باز هم محکم قدم بردارید و خود را برای ترم جدید و موفقیت در کنکور آماده کنید.

فرصتی کوتاه برای استراحت

با پشت سر گذاشتن نیمه اول سال و امتحانات ترم اول، تغییر فصل، کوتاه شدن طول روز، سرد شدن هوا و روزهای تاریک و ابری و ... باعث نوعی یاس و دلمردگی می‌شود و به تعبیری یاس زمستانی گریبان‌گیر بسیاری از داوطلبان نیز می‌شود که باعث می‌گردد تا بسیاری از داوطلبان، دچار رخوت و سستی شده و کمتر درس بخوانند؛ پس همین جا لازم است به شما عزیزان گوشزد کنیم که اصلا نگران نباشید؛ زیرا شما تنها نیستید و بسیاری از داوطلبان نیز با چنین مشکلی مواجه هستند. در این دوره، ذهنتان را از همه چیز خالی کرده و فقط و فقط به شادی‌ها و زیبایی های زندگی فکر کنید و خود را برای جهشی دوباره آماده کنید.

یادتان باشد که نباید ناامید شوید. همگی شما با یک هدف مشخص، امسال را شروع و با انگیزه رسیدن به آن هدف (موفقیت در آزمون سراسری) حرکت کرده‌اید. اکنون بیش از نیمی از سال تحصیلی را پشت سر گذاشته اید؛ پس با توانی مضاعف دوباره حرکت کنید و اطمینان داشته باشید که موفق خواهید شد.

مسابقه در دور میانی

داوطلبان تا الان که در اواسط ماه اسفند قرار داریم، از جهت مطالعه و آمادگی برای کنکور به چند دسته تقسیم می شوند: گروهی که از تابستان یا مهر ماه تا کنون بخوبی مطالعه کرده و طبق برنامه پیش رفته‌اند، گروه دیگر که میزان مطالعه آنها در حد متوسطی قرار دارد، و گروه سوم، عزیزانی که مطالعه کمی داشته اند و از عملکرد خود راضی نیستند. ضمن تبریک به داوطلبان گروه اول و خواهش از داوطلبان گروه دوم برای مطالعه بیشتر و رفع کاستی‌ها تا رسیدن به مرحله عالی، باید به داوطلبان گروه سوم خاطرنشان کنیم که اگر از همین الان هم خود را برای مطالعه خوب و اصولی آماده کنید، باز هم می‌توانید نتیجه خوب و قابل قبولی را کسب کنید.

    اگر مطالعه از تابستان تا دی را مرحله اولیه آمادگی برای کنکور بدانیم، و مرحله سوم یا دوران جمع‌بندی بعد از عید شروع شود، شما عزیزان در دوره میانی آمادگی برای کنکور قرار دارید. معمولا در این دوره، همه داوطلبان، دچار تب کنکور شده و تصمیم به مطالعه جدی دارند. روی سخنمان، بیشتر با شما عزیزان گروه سوم است. سعی کنید که از این به بعد بخوبی مطالعه کرده و وقت خود را هدر ندهید. هر سال، بسیاری از داوطلبان وجود دارند که تقریبا از همین زمان شروع به درس خواندن برای کنکور می‌کنند و نتیجه بسیار خوبی هم می‌گیرند. تنها نکته مهمی که در اینجا باید گوشزد کنیم، امیدواری و سخت کوشی و جدیت است؛ پس امیدوار، سخت کوش و جدی باشید.

دست به گزینش و انتخاب بزنید

بسیاری از دوستان عزیز، تاکنون هر طور که بوده است، کم و زیاد، مطالعه‌ای داشته اند. اگر مطالعه کمی داشته‌اید، سعی کنید که ذهن خود را کمتر درگیر این موضوع و شماتت خودتان بکنید و تا آنجا که می‌توانید، به برنامه‌ریزی درست و مطالعه خوب فکر کنید. از این به بعد در برنامه‌ریزی و مطالعه خود به این موضوع توجه داشته باشید که دروس اصلی، که ارزش و ضریب بالایی در رشته مورد نظر شما دارند، نباید کنار بمانند و همواره باید درصد بالایی از زمان مطالعه خود را به این دروس اختصاص دهید. وسواس را کنار بگذارید و در شرایطی که بسیاری از کارهای انجام نشده و درس‌های خوانده نشده دارید، به ناقص بودن کار گذشته‌تان ایراد نگیرید. اگر تست زنی شما تا الان خوب بوده است، در کنار مطالعه دروس جدید حتما به مرور دروس گذشته هم بپردازید.

در صورتی که درصد شما در  دروس کنکور، در حد متوسط است، در حالی که دروس ترم دوم را مطالعه می‌کنید، درس‌هایی از دروس از پایه را انتخاب کنید که وضعیت بهتری در آن دروس دارید. اگر در امتحانات ترم اول، دروس پیش دانشگاهی را بخوبی مطالعه کرده‌اید و اشکال عمده‌ای در آن ندارید، باید در این دوران، ضمن اینکه درس‌های ترم دوم را همگام با دبیران پیش می‌برید، تا جایی که امکان دارد درس‌های پایه را هم کامل کنید. بهتر است که از میان درس‌های پایه نیز، ضعف‌های عمده خود را (که معمولا یکی از آنها این بوده است که در آزمون‌ها درصد خوبی کسب نمی‌کردید) بیابید و آنها را جبران کنید.

در نهایت، اگر در گروه داوطلبان ضعیف قرار می‌گیرید، در صورتی که تمام درس‌ها را در برنامه خود قرار دهید این احتمال وجود دارد که با حجیم شدن برنامه، تمرکز روی درس‌ها کم شود، و از آنجا که پایه درسی قوی ندارید در اجرای برنامه مشکل پیدا کنید؛ پس بهترین کار این است که تا پایان فروردین، با یک انتخاب صحیح، درس‌هایی را که برای گروه شما مهم‌تر هستند و در بودجه‌بندی کنکور، سؤالات بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند، مطالعه و مرور نمایید. از همین الان بهتر است که شما یکی از دروس پایه را، که در آن ضعف عمده‌ای دارید، انتخاب کرده و به همراه دروس پیش دانشگاهی یک (طبق جدولی که تنظیم کرده‌اید) در چهار هفته (تا پایان تعطیلات عید) آنها را تقسیم کنید؛ یعنی در کنار دروس ترم دوم، ضعف‌های ترم اول را جمع‌بندی کنید. 

دروس اتکایی خود را برای کسب رتبه بهتر بشناسید    

هر داوطلب در برخی از دروس ضعیف و در برخی از دروس قوی است. دروس قوی، نقطه اتکای داوطلبان است؛ مخصوصا اینکه این دروس از جمله دروس اصلی و نمره آور شما عزیزان باشد. اگر در درسی قوی هستید باید تلاش کنید که به گروه های بالاتر برسید تا نمره کمتری را از دست بدهید. باید در این دروس، جزو گروه‌های بالا باشید تا از یک نمره عالی برخوردار شوید، و همین درس در کسب رتبه بالاتر، کمک زیادی به شما خواهد کرد. هرچه تعداد دروس اتکایی شما بیشتر باشد به رتبه‌های بالاتر نزدیک‌تر خواهید شد.

پس اولین کارتان، این باشد که دروس اتکایی خودتان را مشخص کنید. برای انجام این کار، دقت زیادی به خرج بدهید. باید بین هر دو گروه دروس عمومی و اختصاصی، حتما دروسی را به عنوان دروس اتکایی انتخاب کنید. بهتر است دروس اتکایی از درس‌هایی باشند که ضرایب بالاتری دارند. در هر بار مطالعه، تمرکز بیشتری روی این دروس بکنید و دایما سطح خود را در آنها بالا ببرید. از بهترین امکاناتی که برای فراگیری و مرور این درس‌ها وجود دارد استفاده کنید و نگذارید که مشکلات جزیی، شما را به گروه‌های پایین‌تر تنزل دهد. پیشرفت در این درس‌ها را هیچ­گاه متوقف نکنید و به هیچ سطحی از آمادگی و پختگی راضی نشوید و همیشه به دنبال ارتقای سطح خود باشید تا روز برگزاری کنکور از توانمندی بیشتری نسبت به رقبای خود برخوردار باشید. در آزمون سراسری، هر سؤال، چالشی است که تعدادی از شرکت کنندگان را از بالاتر رفتن باز می‌دارد. حداقل در دروس اتکایی نباید شما پله‌ای را «نرفته» باقی بگذارید. چه بسا روی تنها یک پله بالاتر، رتبه‌ای که شما را به آرزویتان می‌رساند، نشسته باشد؛ پس از الان تصمیم بگیرید که برای گام نهادن روی آن پله، آماده باشید.

ناامید نشوید

وقتی رسیدن به هدف یا انجام کاری در بازه زمانی طولانی صورت می‌گیرد، بسیاری از افراد در بین راه ناامید شده یا برای مدتی دست از کار می‌کشند. مطالعه برای کنکور هم همین طور است. بسیاری از داوطلبان، با طولانی شدن زمان آمادگی برای کنکور، یا آن شور و هیجان اولیه را از دست داده و از شدت و میزان ساعات مطالعه‌‌شان کم می‌کنند و یا با هجوم افکار مختلف، ناامید شده و اهداف خود را دست نیافتی می‌دانند. حتما توجه داشته باشید که هر سال، افراد زیادی در کنکور شرکت می‌کنند و همین شرایط را پشت سر می‌گذارند و تعدادی از آنها هم در اواسط راه ناامید می‌شوند؛ اما در پایان می‌بینند که مزد زحمت و تلاش خود را گرفته و در جایگاه موفقیت قرار می‌گیرند؛ بنابراین، از هجوم افکار منفی به ذهن خود جلوگیری کنید. تنها کاری که شما در این زمان باید انجام دهید آن است که محکم و با انرژی قدم در راه بگذارید و خوب مطالعه کنید؛ مطمین باشید که انرژی‌های مثبت کاینات رو به سوی شما حرکت کرده و با کمک خدای متعال حتما پیروز و موفق خواهید شد. 

منبع : سنجش