حذف آزمون از دوره ابتدایی و پیک نوروزی مهمترین عملکرد سال 96 است


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکیم زاده اظهار داشت: حذف آزمون از دوره ابتدایی که خبر آن در بهمن سال گذشته منتشر شد، یکی از مهمترین تصمیمات آموزش و پرورش در راستای ایجاد فضای آرام تربیتی دانش‌آموزان ابتدایی است و بر اساس این تصمیم در سال تحصیلی جدید تنوع مدارس و جداسازی دانش‌آموزان وجود نخواهد داشت.
وی افزود: اثرات مثبت این تصمیم برای دانش‌آموزان بسیار زیاد است و کمترین آن کاهش استرس و فضای مخرب رقابت برای ورود به مدارس خاص است و بدین ترتیب 7.5 میلیون دانش‌آموز دوره ابتدایی از قید استرس هرگونه آزمون ورودی مدارس آزاد می‌شوند.

** ممنوعیت توزیع پیک نوروزی در مدارس
معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ممنوعیت پخش پیک نوروزی و پرداختن به داستان و داستان‌گویی، داستان نویسی و داستان خوانی توسط دانش‌آموزان در تعطیلات عید نوروز از دیگر تصمیمات خبرساز حوزه معاونت آموزش ابتدایی در سال گذشته بود.
حکیم زاده با بیان اینکه داستان‌نویسی نوروز امسال جایگزین پیک نوروزی شد و هفت و نیم میلیون داستان در نوروز امسال تولید خواهد شد، اضافه کرد: با توجه به نقشی که داستان برای انتقال ارزش‌ها و تقویت قوه تخیل دارد، از این ابزار در بستر مناسبی برای رشد خلاقیت کودکان استفاده می کنیم این طرح هیچ مخالفی نداشت و همه کارشناسان به ناکارآمدی پیک‌های نوروزی اذعان داشته و اجرای درست طرح عید و داستان را برای پرورش خلاقیت مفید دانستند.

** ثبت ‌نام 931 هزار نوآموز در مراکز پیش‌دبستانی
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به توسعه مراکز پیش‌دبستانی به‌ ویژه در مناطق محروم و دو زبانه که از برنامه‌ها و سیاست های این وزارتخانه و سند تحول بنیادین است، اظهار کرد: در سال تحصیلی جاری، 931 هزار و 322 نوآموز در 31 هزار و 706 مرکز پیش‌دبستانی ثبت‌نام کرده‌اند و در 62 هزار و 360 کلاس تحصیل می‌کنند و پوشش تحصیلی این بخش از 38 درصد به بالای 60 درصد رسیده است.

** محرومیت‌زدایی از دانش‌آموزان عشایری
حکیم زاده با بیان اینکه اکنون 182 هزار دانش‌ آموز در مدارس عشایری کشور تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: امکانات بسیاری از مدارسی که این دانش‌آموزان در آن تحصیل می‌کنند مناسب نیست بنابراین به دلیل کوچ‌رو بودن، دانش‌آموزان عشایر، به مدارس کانکسی و چادری مجهز بیشتری نیاز دارند.
وی افزود: اکنون شش هزار و 100 مدرسه عشایری در 23 استان کشور به صورت ثابت، سیار و نیمه‌سیار وجود دارد که 25 درصد از این مدارس فاقد سرویس بهداشتی و 29 درصد دارای سرویس بهداشتی نامناسب است.
معاون وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در سال 96 قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساخت سرویس بهداشتی، آبخوری مدارس عشایری و تغذیه رایگان دانش‌آموزان مناطق مرزی عشایری ابتدایی را در سه‌ مرحله تقبل کرد.

** امضای تفاهمنامه با کانون پرورش فکری برای اجرای طرح «کانون مدرسه»
وی ادامه داد: بر اساس تفاهمنامه‌ای که بین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آموزش و پرورش در سال گذشته منعقد شد، مربیان کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور در مدارس ابتدایی حضور می‌یابند تا روش‌های متنوعی چون قصه‌گویی و نمایش را برای رشد خلاقیت و آموزش مهارت به دانش‌آموزان، وارد مدارس ابتدایی کنند.

** افزایش پوشش تحصیلی اتباع خارجی
حکیم زاده افزود: در راستای سیاست جا نماندن از تحصیل دانش‌آموزان ملیت‌های مختلف از تحصیل و تاکید وزیر آموزش و پرورش بر این موضوع، در آغاز سال تحصیلی جاری، 30 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در کشور به همت راهبران آموزشی به چرخه آموزش بازگشتند.