10 کشور جهان که بیشترین دانشگاه را دارند


دانشگاه‌ها ستون اصلی نهاد آموزش عالی کشور هستند. در زمان‌های گذشته، تنها دو دانشگاه در یک کشور وجود داشت و دانشگاه‌ها مکانی برای دستیابی به زندگی بهتر تلقی می‌شد اما اکنون، هر شهر بزرگ دنیا دارای 10ها دانشگاه است که آنها را مکانی برای جذب دانشجویان از سراسر جهان ساخته‌اند.

به گزارش ایسنا، گفته می‌شود که قدیمی‌ترین نهادی که به دانشگاه‌های امروزی شباهت بیشتری داشت، حدود شش و نیم سده پس از برپایی آکادمی افلاطون که در باغ آکادامه و دره آکادموس آتن گشایش یافت، فعالیت می‌کرد.

دانشگاه‌ها ویژگی‌های متمایز دیگری نسبت به کالج‌ها و موسسات کوچکتر دارند و آن این است که دانشگاه‌ها بیشتر تحقیق محور هستند و با اکتشاف‌ها و روش‌ها به نهاد آموزشی کمکی بسیار می‌کنند.

بیش از 26 هزار دانشگاه در سراسر دنیا وجود دارد. در این مقاله به بررسی 10 کشور جهان که بیشترین تعداد دانشگاه را دارند، پرداخته‌ایم.

10. اندونزی

کشور اندونزی یکی از پیشرفته‌ترین جوامع مسلمان جهان در زمینه تحصیلات دانشگاهی شناخته شده است. دانشگاه‌هایی مانند "دانشگاه اندونزی"، "دانشگاه باندونگ" و "دانشگاه گادجا مادا" در رتبه‌بندی جهانی کیو.اس 500 دانشگاه برتر قرار دارند. هم‌چنین 3 دانشگاه اندونزی نیز در لیست 1000 دانشگاه برتر قرار دارند. اندونزی در مجموع دارای 487 دانشگاه است.

9. فرانسه

دانشگاه‌های کشور فرانسه در طول چندین قرن دارای استانداردهای دانشگاهی بوده‌اند. در حال حاضر، فرانسه دارای 39 دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی 1000 دانشگاه برتر است و در لیست 400 دانشگاه برتر نیز رتبه 17  و "دانشگاه اکول پلی‌تکنیک"(Ecole Polytechnique) و "دانشگاه اکول نرمال سوپریور"(École Normale Supérieure) به ترتیب رتبه 53 و 33 را در لیست 100 دانشگاه برتر  به خود اختصاص داده است و جای تعجب نیست که فرانسه از لحاظ توان نظام دانشگاهی خود در رتبه ششم جهان قرار گرفته است. این کشور 562 دانشگاه دارد.

8. مکزیک

مکزیک یکی از بهترین کشورها برای تحصیلات دانشگاهی است. از سراسر آمریکای جنوبی و حتی آمریکای شمالی برای تحصیل به شهرهایی مانند مکزیکو سیتی و گوادالاخارا می‌آیند. در میان 1000 دانشگاه برتر ، کشور مکزیک دارای هشت دانشگاه است و "دانشگاه مستقل ملی مکزیک"(UNAM) به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر دنیا در رتبه 128 رتبه‌بندی جهانی است. کشور مکزیک با 121 میلیون و 736 هزار و 809 نفر جمعیت، 931 دانشگاه دارد که 6 دانشگاه این کشور در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر قرار دارند.

7. ژاپن

ژاپن از قرن بیستم تاکنون بر سیستم آموزشی پیشرفته تاکید کرده است و برخی از دانشگاه‌های برتر دنیا در شهرهایی مانند توکیو، اوساکا، ناگویا، کیوتو قرار دارند. ژاپن در رتبه دهم از رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس قرار دارد و و در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر، دارای پنج دانشگاه برتر است. کشور ژاپن با 126 میلیون و 760 هزار نفر جمعیت، 985 دانشگاه دارد.

6. روسیه

کشور روسیه دارای بیش از 1300 دانشگاه است که این دانشگاه‌ها از سراسر جهان دانشجو می‌پذیرند. در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر ، "دانشگاه دولتی لومونسـف مسکو" (Lomonosov Moscow University) و در رتبه بندی 250 دانشگاه برتر، "دانشگاه دولتی نووسیبیرسک" (Novosibirsk State University) قرار دارند. روسیه 1306 دانشگاه دارد و یک دانشگاه روسیه در رتبه‌بندی 500 دانشگاه برتر وجود دارند.

5. برزیل

برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است. از نظر توان نظام دانشگاهی برزیل در رتبه 22 قرار دارد. برزیل با 1507 دانشگاه در لیست رتبه‌بندی 500 دانشگاه جهان، 7 دانشگاه برزیل در لیست قرار دارند و در لیست 100 دانشگاه برتر ، تنها یک دانشگاه این کشور وجود دارد.

4. چین

از نظر توان نظام دانشگاهی، چین در رتبه هشتم قرار دارد. چندین دانشگاه برتر دنیا در چین هستند. اما جاذبه تحصیلی چین به اندازه کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، کانادا و استرالیا بالا نیست. در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر، چین پنج دانشگاه برتر دارد که "دانشگاه چینهوا"(Tsinghua University) رتبه 25 این لیست و دانشگاه فودان رتبه 40 این لیست را به خود اختصاص داده‌اند. چین دارای 2310 دانشگاه است.

3. ایران

در سراسر خاورمیانه و کشورهای آسیایی، ایران به عنوان مرکز تحصیلات عالی شناخته شده است. ایران فرهنگی منحصر به فرد و غنی دارد و "دانشگاه تهران" و "دانشگاه علم و صنعت" ایران در رتبه‌بندی جهانی دانشگاههای کیو.اس قرار دارند. در رتبه بندی 500 دانشگاه برتر ایران یک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه‌بندی 1000 دانشگاه برتر، ایران 8 دانشگاه(تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت و فردوسی مشهد) حضور دارند. کشور ایران با بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارای 2569 واحد دانشگاهی(دولتی و غیردولتی) است.

2. آمریکا

ایالت متحده آمریکا از نظر استاندارد آموزشی در رتبه یک جهان قرار دارد و تنها کشوری است که دارای بیشترین تعداد دانشگاه در رتبه بندی‌های 1000 و 500 و 100 و 50 و 10 و 5 دانشگاه برتر در جهان است. 4 دانشگاه برتر جهان یعنی "دانشگاه ام‌آی‌تی" (MIT) ، "دانشگاه هاروارد"، "دانشگاه استنفورد" و "دانشگاه فناوری کالیفرنیا " در آمریکا قرار دارند. ایالات متحده با داشتن 50 ایالت دارای جامع ترین سیستم آموزشی است. آمریکا در مجموع 3281 دانشگاه دارد. در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر، آمریکا رتبه 61، در رتبه بندی 200 دانشگاه برتر رتبه‌ی 92، در رتبه‌بندی 500 دانشگاه برتر آمریکا رتبه167 و در رتبه‌بندی 1000 دانشگاه برتر این کشور رتبه 274 را به خود اختصاص داده است.

1.هند

در لیست توانمندی نظام آموزش عالی، هند رتبه 24 را به خود اختصاص داده است و به دلیل اینکه هند 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد، این کشور دانشگاه‌های زیادی ساخته است. اگرچه تعداد زیادی از دانشگاه‌های هند در رتبه‌بندی 1000 دانشگاه برتر نیستند اما بخش فناوری اطلاعات آموزش و پرورش هند، یکی از بهترین‌ها در جهان محسوب می‌شود. در رتبه‌بندی 200 دانشگاه برتر، "موسسه فناوری دهلی و بمبئی" هند قرار دارند. هند در مجموع 4004 دانشگاه دارد و تنها 7 دانشگاه هند در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر هستند.