حدود ۱۵ درصد دانش آموزان پس از بازگشایی به مدارس رفتند


حاجی‌میرزایی: حدود ۱۵ درصد دانش‌آموزان پس از بازگشایی به مدارس رفتند

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: از دیروز مدارس بازگشایی شد و دانش‌آموزانی که نیاز به کمک دارند مراجعه می‌کنند، بیش از ۹۵ درصد معلمان در مدارس حاضر بودند و دانش‌آموزان در مناطق مختلف بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مراجعه کردند و در مناطق روستایی مراجعه بیشتر بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نخستین نشست خبری محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در سال 99 امروز یکشنبه 28 اردیبهشت با رسانه‌ها برگزار شد.

حاجی‌میرزایی در این نشست با اشاره به اینکه شرایط کرونا مجموعه بخش‌های جامعه از جمله نظام آموزشی را متاثر کرد، گفت: با تعطیلات طولانی مدارس مواجه شدیم و باید تدبیر می‌کردیم که این وقفه باعث کاستی در امر آموزش نشود. مجموعه تدابیری که امکان‌پذیر بود اتخاذ شد و از تلویزیون کمک گرفتیم، چند روز پس از تعطیلی مدارس، آموزش‌های تلویزیونی آغاز شد و تا پایان اردیبهشت آموزش‌ها ارائه می‌شود و با استقبال خوبی از سوی دانش‌آموزان مواجه بود و بیش از 27 میلیون بار محتوای دروس دانلود شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: ارتباط در تلویزیون یک‌سویه است و ما نیاز به ارتباط تعاملی داشتیم تا کنترل تکالیف و ارزیابی از آموخته‌ها ممکن باشد بنابراین سامانه شاد راه‌اندازی شد و تاکنون بیش از 12.5 میلیون دانش‌آموز، 98 درصد مدیران و بیش از 86 درصد معلمان عضو آن هستند.

10 تا 15 درصد دانش‌آموزان به مدارس مراجعه کردند

حاجی میرزایی بیان کرد: برخی دانش آموزان به آموزش تلویزیونی و مجازی دسترسی نداشتند و در تمام استان‌ها بسته‌های خودآموز آموزشی تولید و ارائه شد و در مناطق کم‌جمعیت روستایی کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار شد اما ما برای پایان سال تحصیلی نیاز داشتیم اطمینان پیدا کنیم تمام دانش‌آموزان به آموزش دسترسی دارند و از دیروز مدارس بازگشایی شد و دانش‌آموزانی که نیاز به کمک دارند مراجعه می‌کنند، بیش از 95 درصد معلمان در مدارس حاضر بودند و دانش‌آموزان در مناطق مختلف بین 10 تا 15 درصد مراجعه کردند و در مناطق روستایی مراجعه بیشتر بود.

وی افزود: مدیران مدارس و خانواده‌ها حداکثر مراقبت را می‌کنند تا این مرحله را با موفقیت طی کنیم و اگر سال بعد این مشکل وجود داشت امکان آموزش دانش‌آموزان وجود داشته باشد.
 

وی ادامه داد: مدارس غیردولتی کمتر از 15 درصد مدارس است و بازگشایی مدارس برای این است که مطمئن شویم هیچ دانش‌آموزی از آموزش‌ها محروم نشده است و ارتباط این مسئله با حمایت از مدارس غیردولتی مناسب صحیح نیست.

 

حاجی میرزایی در پاسخ به این پرسش که هنوز‌ وضعیت هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در شرایط کرونایی مشخص نیست، متذکر شد: در این‌باره مشاوران خدمات را ارائه کرده‌اند و اختلالی در زمینه هدایت تحصیلی وجود ندارد؛ درباره ثبت‌نام‌ها نیز ستاد تشکیل شده است و متناسب با شرایط جدید راهنمایی لازم ارائه شده است و هر ابهام و سوالی باشد قطعا مسئولان پاسخ می‌دهند.

شروع سال تحصیلی آینده از مهر ماه است

وزیر آموزش و پرورش گفت: به خانواده‌ها توصیه می‌کنم منحصرا به تصمیم ستاد ملی کرونا توجه کنند، الان هم تکلیف روشن است و از 27 اردیبهشت تا 27 خرداد مدارس آماده خدمات رسانی هستند. البته باید تجربیات خود را مدون کنیم و اکنون نمی‌دانیم ضریب نفوذ هر کدام از سناریو ها چقدر است تا برای سال تحصیلی آینده پیش بینی کنیم البته شروع سال تحصیلی آینده از مهر ماه خواهد بود و تغییری نداریم‌.

استقبال دانش آموزان دبستانی از بازگشایی مدارس بیشتر بود

وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: استقبال دانش‌آموزان ابتدایی از بازگشایی مدارس بیشتر بود؛ البته تاکید ویژه داریم در دوره بازگشایی حداکثر مراقبت از دانش‌آموزان ابتدایی انجام شود تا یادگیری به خوبی انجام شود و نسبت مراجعات دانش آموزان ابتدایی بیشتر از متوسطه بوده است‌. ما از محتوای آموزشی نمی‌کاهیم و انجام امتحانات پس از اطمینان از انتقال کامل محتوای آموزشی و کسب توانمندی لازم است.

منبع: تسنیم