گنجاندن سوالات اختیاری در آزمون پایه دوازدهم


گنجاندن سوالات اختیاری در آزمون پایه دوازدهم

 

تهران- ایرنا- معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: سوالات امتحانات دانش‌آموزان پایه دوازدهم دارای ۱۶ نمره از ۸۰ درصد محتوای آموزشی و هشت نمره ترکیبی (از ۸۰ درصد و ۲۰ درصد باقی مانده محتوای درسی) است که دانش‌آموزان باید به تعدادی از سوالات به صورت اختیاری (چهار نمره از این هشت نمره) پاسخ دهند.

وی افزود: برخی آموزش ها در فضای مجازی و آموزش تلویزیونی نسبت به محتوای کل کتاب ارائه شده بود و دانش آموزان بسیاری توانستند از این محتواها استفاده کنند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تحقق اهداف درسی برای ما اهمیت بسیاری دارد، عنوان کرد: یادگیری دانش آموزان باید کامل شود، اما ممکن بود که دانش آموزان یا واحدهای آموزشی در برخی از مناطق نتوانسته باشند تمام و کمال از این آموزش ها استفاده کنند؛ بنابراین مبنا برای امتحان نهایی ۸۰ درصد اول محتوای درسی کتاب ها قرار داده شد.

کمرئی ادامه داد: با اطمینان می توان گفت که آموزش ۸۰ درصد محتوای درسی محقق شده است؛ بنابراین ۱۶ نمره از این بخش ها در امتحانات سوال داده می شود، همچنین برای رعایت حرمت افرادی که در دوران تعطیلی مدارس وارد فضای آموزشی شده اند، برای ۲۰ درصد آموزش داده شده در دوران تعطیلی چهار نمره به صورت اختیاری سوال داده می شود.

وی همچنین درباره حذفیات برخی از مطالب درسی پایه دوازدهم در کنکور سراسری اظهار داشت: موضوع حذفیات دروس پایه دوازدهم در کنکور قدری متفاوت تر از امتحانات نهایی است و باید این حذفیات را با قطعیت بیشتری برای سازمان سنجش اعلام می کردیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: تصمیم بر آن شد که برای کنکور همان ۸۰ درصد اول محتوای آموزشی مبنای سنجش قرار گیرد که از طریق سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی حذفیات صفحه به صفحه مشخص شد و در اختیار سازمان سنجش قرار گرفت که این سازمان نیز صفحات حذفی را اعلام کرده است.

کمرئی یادآور شد: دانش آموزان در پایه دوازدهم دقیقا می دانند که محتوای کتاب ها که پایه سنجش آنها در کنکور قرار می گیرد، کدام صفحات است.

منبع: ایرنا