ثبت نام حضوری صرفا در پایه های ورودی


مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات؛

ثبت نام حضوری صرفا در پایه‌های ورودی/ دریافت هزینه فعالیت‌های فوق برنامه مدارس پس از بازگشایی

 

 

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با اشاره به اینکه ثبت نام حضوری صرفا در پایه‌های ورودی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: دریافت هزینه فعالیت‌های فوق برنامه مدارس پس از بازگشایی مدارس مجاز است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، زهرا مظفر در خصوص ثبت نام مدارس در سال تحصیلی 1400-1399 اظهار کرد: تنها ثبت نام در پایه اول دوره ابتدایی، هفتم و دهم دوره متوسطه صرفا به صورت حضوری و با حضور اولیا در مدارس انجام می‌شود که در این پایه‌ها والدین باید طبق زمان بندی‌هایی که از طرف مدیران مدارس اعلام می‌شود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ثبت نام در مدرسه حاضر شوند.

وی افزود: برای سایر پایه‌‌ها نیاز به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال‌های قبل پس از اتمام امتحانات پایان سال تحصیلی، ثبت نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می‌شود مگر اینکه دانش آموزی از یک مدرسه بنابر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل شود.

مظفر در مورد برنامه زمان بندی ثبت نام تشریح کرد: طبق برنامه ارائه شده به ادارات و ستادهای ثبت نام استان‌ها، ثبت نام پایه اول تحصیلی از اول خردادماه در مدارس آغاز می‌شود و ثبت نام پایه‌های هفتم و دهم دوره اول و دوم متوسطه از ابتدای تیرماه انجام خواهد شد .

وی با اشاره به پایان مردادماه به عنوان پایان زمان ثبت نام مدارس گفت: زمان ثبت نام برای تمام دوره‌ها در شرایط عادی تا 31 مرداد ماه اعلام شده و مدارس و اولیا باید ثبت نام دانش آموزان را تا آن زمان جمع بندی کنند مگر آنکه دانش آموزی به هر دلیلی مجبور به انتقال درون یا برون شهری باشد که در آن صورت ثبت نام در شهریور انجام خواهد شد.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت گفت: توصیه ما به والدین و کادر مدرسه این است که با توجه به مشخص بودن تراکم کلاس‌ها و ظرفیت مدارس، ثبت نام دانش آموزان را طبق زمان بندی اعلام شده انجام دهند و آن را به روزهای انتهایی شهریور موکول نکنند تا از بروز مشکل در پایان شهریور جلوگیری شود.

مظفر در مورد تعداد دانش آموزان هر کلاس در سال تحصیلی جدید گفت: تراکم کلاس‌ها معمولا براساس سال قبل و محدوده بندی استان و منطقه برای هر مدرسه برآورد و تعیین می‌شود. تقریبا محدوده ثبت نام و آمار برای تمام مدارس مشخص است مگر آنکه احیانا در مدرسه‌ای تعداد ثبت نام براساس انتقال‌های انجام شده به تعداد محدودی کم و زیاد شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت با اشاره به احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در مهر ماه آینده گفت: از آنجایی که شرایط آموزش به صورت حضوری یا غیرحضوری تاثیری در ثبت نام دانش آموزان در محدوده‌های ثبت نامی مدارس ندارد بنابراین بیماری کرونا درتراکم مدارس تغییری ایجاد نخواهد کرد و با شیوع مجدد این ویروس در مهرماه آینده تنها در صورتی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مدارس را تعطیل اعلام کند قطعا پس از تصمیم‌گیری آموزش و پرورش مبنی بر آموزش حضوری یا غیرحضوری باید با رعایت پروتکل‌ها دراین زمینه تصمیم گیری‌های جدیدی صورت بگیرد که در زمان خودش به آن می‌پردازیم.

مظفر تصریح کرد: برای ثبت نام دانش آموزان در پایه‌های ورودی دوره ابتدایی و متوسطه مانند سال قبل به مدارک احراز سکونت نیاز است. اتفاقی که در سال‌های قبل رخ داد این بود که در برخی موارد قولنامه یا فیش‌های آب و برق ارائه شده به مدارس صوری بودند برای جلوگیری از این مشکل امسال با واحد بازرسی وزارت صمت مکاتبه‌ای صورت گرفت و مقرر شد طی ابلاغیه یا بخشنامه به واحد املاک از قراردادهای صوری برای اجاره یا تملیک امتناع شود. امیدواریم با ابلاغ این بخشنامه و هماهنگی‌های انجام شده با اتحادیه‌های املاک از قراردادهای صوری صرف نظر و امتناع گردد.

مظفر در مورد ثبت‌نام دانش آموزان در مدارسی که نزدیک به محدوده ثبت نامی آنان است گفت: به استناد ماده 31 آئین نامه اجرایی مدارس دانش آموزانی که در محدوده ثبت نام مدارس هستند، اولویت ثبت نامی را دارند و اگر احیانا شرایطی بود که مدرسه به محل سکونت دانش آموز نزدیک بود ولی در محدوده ثبت نامی آن قرار نداشت دانش آموزان می‌توانند اسناد خود را به ستادهای ثبت نام واقع در منطقه خود تحویل دهند و با دریافت نامه از ستاد در مدرسه موردنظر ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: براساس ماده اجرایی مدارس، والدین کارمند نیز امکان ثبت نام فرزند خود را در نزدیکترین مدرسه به محل کار خود دارند و مدارس هم موظف به انجام این ثبت نام هستند.

به جز مدارس غیر دولتی هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت وجه نیست

وی درخصوص اخذ شهریه در مدارس خاص در هنگام ثبت نام دانش آموزان بیان کرد: در ماده 30 آیین نامه اجرایی به صراحت اشاره شده است که هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت هیچ‌گونه وجهی نیست مگر مدارس غیردولتی که شهریه مصوب آنها از طریق ستاد مرکزی اعلام می شود و باید پوستر نرخ شهریه در مدارس نصب باشد.

مدارس سمپاد مجاز به دریافت50 درصد نرخ شهریه هنگام ثبت نام هستند

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت افزود: مدارس هیات امنایی مثل مدارس دولتی می‌باشند و مجاز به دریافت هیچگونه وجهی نیستند و صرفا پول کتاب و بیمه باید از طرف اولیا پرداخت گردد. مدارس غیردولتی تنها مجاز به دریافت شهریه مصوب هستند. در مدارس سمپاد و تیزهوشان50 درصد نرخ شهریه مصوب و مدارس شاهد نیز مجاز به دریافت شهریه مصوب ستاد مرکزی شاهد هستند.

وی تاکید کرد: اما در تمام مدارس، هزینه فعالیت‌های آموزشی و غیرآموزشی فوق برنامه و سرویس مدارس بعد از بازگشایی مدارس و طرح در شورای مدرسه و تصویب آن با اختیار خود والدین دریافت شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت گفت: اگر مدرسه‌ای غیر از این عمل کند اولیا می‌توانند هم از طریق سامانه ثبت شکایات به آدرسshekayat.medu.ir ویا از طریق سامانه رسیدگی به شکایات در سازمان مدارس غیردولتی به آدرسmosharekatha.ir اقدام به ثبت شکایات کنند تا حداکثر در مدت 7 روز به آن رسیدگی شود.

مظفر در خصوص برگزاری آزمون پایان سال تحصیلی، گفت: با توجه به دستورالعمل برگزاری امتحانات تنها در دو پایه نهم و دوازدهم امتحانات پایان سال تحصیلی به صورت حضوری انجام خواهد شد و در بقیه پایه‌ها به صورت غیرحضوری خواهد بود و مدرسه نمی‌تواند با نظر والدین یا به اختیار خودش در این مورد تصمیم گیری کند. در پایه اول ابتدایی اختیار برگزاری آزمون به صورت حضوری یا غیرحضوری بر عهده مدیر و معلم مدرسه است و معلم و مدیر باید اطمینان داشته باشند که در این دوره یادگیری کامل شده است.

استفاده از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان به عنوان ناظرین ثبت نام در مدارس

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایت با اشاره به مهمترین اقدام انجام شده در سال جدید گفت: در راستای اجرای تصویب نامه اصلاح نظام اداری از ظرفیت انجمن اولیا و مربیان مدارس استفاده کردیم و درحال تدوین بخشنامه‌ای هستیم که در آن از رئیس انجمن اولیا و مربیان مناطق به عنوان ناظرین ستادهای ثبت نام در مناطق استفاده کنیم که در واقع والدین هم به عنوان نقش نظارتی و به عنوان بازوان کمکی این اداره کل در حوزه نظارت به ما کمک کنند. و تمهیداتی اندیشیدیم تا در سامانه نظارت هم امکان ثبت گزارش توسط رئیس انجمن اولیا در هر منطقه و مدرسه وجود داشته باشد و بتوانیم بصورت غیرحضوری هر روز نظارگر روند ثبت نام در مدارس باشیم.

منبع: آموزش و پرورش