امتحانات شهریور دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم حضوری است


امتحانات شهریور دانش‌آموزان پایه نهم و دوازدهم حضوری است

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم و امتحانات داخلی پایه نهم در شهریور ماه به صورت حضوری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره امتحانات شهریور دانش‌آموزان اظهار کرد: با توجه به اینکه در شرایط فعلی قرار است سال تحصیلی از 15 شهریور ماه آغاز شود و امسال امتحانات شهریور از 22 مرداد تا 13 شهریور ماه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد.

وی افزود: امتحانات  دانش‌آموزان پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم که در امتحانات خرداد ماه نمره قبولی نیاورند یا غیبت موجه داشتند همانند خرداد ماه با مسئولیت مستقیم معلم و مدیر مدرسه به شیوه غیر حضوری انجام خواهد شد یعنی پروژه فردی یا گروهی البته با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی ارائه شود یا خلاصه نویسی، آزمون آنلاین و آفلاین به انتخاب مدرسه با مسئولیت مستقیم معلم و مدیر به عنوان امتحان غیرحضوری مدنظر خواهد بود.

ساکی گفت: هر مدرسه‌ای در بازه زمانی تعیین شده برای امتحانات داخلی برنامه خاص خود را تدوین می‌کند اما امتحانات  پایه نهم حضوری است و هر مدرسه‌ای خودش سؤالات را طرح می‌کند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: امتحانات پایه دوازدهم، سوم متوسطه و پیش‌دانشگاهی به صورت حضوری همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود. شیوه طراحی سؤالات همانند امتحانات خرداد ماه است، 80 درصد محتوا که به صورت حضوری تدریس شده است 16 نمره دارد و 4 نمره مربوط به سوالات اختیاری است که از دو  محتوای 80 درصد آموزش حضوری و 20 درصد آموزش غیر حضوری طراحی می‌شود.

ساکی در پاسخ به این پرسش که آزمون متقاضیان جهش تحصیلی به چه شیوه است، مطرح کرد: داوطلبان متقاضی تغییر رشته و جهش تحصیلی به مدرسه محل تحصیل مراجعه و ثبت‌نام کنند، این آزمون توسط مدرسه به صورت حضوری برگزار می‌شود و در بازه زمانی 22 مرداد تا 13 شهریور این اتفاق می‌افتد.

وی در پاسخ به این پرسش که جهش تحصیلی در چه مقاطعی انجام می‌شود، متذکر شد: در دوره ابتدایی و متوسطه اول امکان جهش تحصیلی وجود دارد که شرایط خاص خود را دارد یعنی مدرسه بررسی می‌کند و از دانش‌آموزان دارای شرایط ثبت‌نام می‌کند، اگر فردی متقاضی جهش تحصیلی بود باید تا الان مراحل اداری را انجام می‌داد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره تغییر رشته تحصیلی دانش‌آموزان گفت: افراد متقاضی باید در بازه زمانی تعیین شده به مدرسه مراجعه کنند که پس از بررسی شرایط از آنها ثبت‌نام می‌شود و آزمون حضوری که توسط مدرسه  برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد، دانش‌آموزانی که موفق به کسب حدنصاب نمره شوند تغییر رشته آنها انجام خواهد شد البته اگر دانش‌آموزی متقاضی یک رشته است باید حتما در فرم هدایت تحصیلی اولویت ورود به آن رشته را کسب کرده باشد و اگر شرایط ورود به  رشته را احزار نکرده باشد در پایه یازدهم هم نمی‌تواند متقاضی تغییر رشته شود.

وی در ارتباط با شبکه خبر درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزاری امتحانات حضوری شهریور گفت: آزمون در حوزه‌هایی که تهویه مناسب دارند برگزار می‌شود، فاصله بین صندلی‌ها دو متر است و همه باید با ماسک وارد حوزه امتحانی شود، مسئولان حوزه اجرا باید از ازدحام جلوگیری کنند و در محل برگزاریی آزمون ضدعفونی انجام شود، اکیپ‌هایی را برای بازدید اعزام می‌کنیم که استاندارد بهداشتی و برگزاری امتحانات را کنترل می‌کنند.

منبع: تسنیم