آغاز امتحانات نهایی دوازدهمی ها از فردا


امتحانات نهایی کلاس دوازدهمی ها از فردا (پنج‌شنبه، دوم دی ماه) آغاز می‌شود و تا ۲۷ دی ماه ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش‌وپرورش، امتحانات نهایی برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم روزانه و بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم متوسطه در نوبت امتحانی دی ماه سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

در شیوه نامه امتحانات نهایی تاکید شده است که امتحانات حضوری در تمام مناطق با مجوز ستاد ملی مقابله با کرونا، رعایت کامل شیوه نامه‌های بهداشتی و نظارت مراقبین بهداشت برگزار خواهد شد.

سؤالات امتحانات نهایی پایه دوازدهم بنابر اعلام سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی (نامه شماره ۱۴۵۱۹۸ مورخ ۲۵ آبان ۱۴۰۰)  مطابق برنامه درسی و بارم‌بندی وضعیت قرمز در شرایط همه‌گیری بیماری کرونا و بر اساس بارم‌بندی امتحانات نهایی شهریور ماه سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، طراحی می‌شوند.

برنامه درسی دوره دوم متوسطه در وضعیت قرمز، بارم بندی دروس و برنامه امتحانات در پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی به نشانی www.aee.medu.ir قابل مشاهده است.

دانش آموزان توجه کنند که به همراه داشتن هر گونه وسیله غیر مجاز از قبیل وسایل ارتباط الکترونیکی (تلفن همراه، ساعت هوشمند و ...) و دستگاه‌های حافظه دار در جلسه امتحان نهایی تخلف محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در روز ۲۹ آذرماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که امتحانات دوره‌های تحصیلی متوسطه اول و دوم به شیوه حضوری و براساس آیین‌نامه‌های آموزشی و ارزشیابی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش برگزار می‌شود و فقط در شرایطی که مدرسه به دلیل شیوع بیماری، در وضعیت قرمز کرونایی قرار داشته باشد به صورت استثنا و با تایید آموزش و پرورش محل، ارزشیابی دانش‌آموزان براساس دستورالعمل ارزشیابی پیشرفت تحصیلی در دوره شیوع بیماری کرونا انجام می‌شود.

همچنین امتحانات داوطلبان آزاد و آن گروه از دانش‌آموزان پایه دوازدهم که در خرداد و شهریور ماه موفق به کسب نمره قبولی در برخی دروس نشده اند، طبق برنامه اعلامی از دوم دی ماه آغاز  و به شیوه حضوری در حوزه‌های امتحانی سراسر کشور  با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

در این امتحانات از انواع سوالات (تشریحی،کوتاه پاسخ، چهار گزینه ای و...) استفاده شده و نمره منفی ندارند. امتحانات پایه نهم بزرگسال، آموزش از راه دور، ایثار گران وداوطلبان آزاد نیز هماهنگ استانی، به شیوه حضوری و با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

شیوه نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دوره‌های مختلف تحصیلی و بخشنامه برگزاری امتحانات نهایی پایه دوازدهم در دی ماه ۱۴۰۰در پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی به نشانی aee.medu.ir قابل مشاهده است. لذا از معلمان، دانش آموزان و اولیای آنان درخواست می شود تا اخبار و اطلاعیه های وزارت آموزش و پرورش را صرفا از پورتال اطلاع‌رسانی این  وزارتخانه پیگیری کنند.