شرایط و ضوابط شرکت در کنکور اعلام شد


شرایط و ضوابط شرکت در کنکور اعلام شد/انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته

شرایط و ضوابط شرکت در کنکور اعلام شد/انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته

شرایط و ضوابط شرکت در آزمون‌ سراسری ‌سال‌ ۱۴۰۱ به همراه دفترچه انتخاب رشته داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.

به گزارش ایسنا، ثبت‌نام‌ از داوطلبان شرکت‌ در آزمون‌ سراسری سال ۱۴۰۱ برای پذیرش در رشته‌های با آزمون در دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از امروز ۱۰ بهمن منحصرا از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org آغاز شده است و در روز یکشنبه مورخ ۱۷ این ماه به اتمام می رسد.

دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق درگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دریافت است.

لازم است برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه ایثارگران این دفترچه راهنما را مطالعه نموده و در صورتی که دارای شرایط و ضوابط مندرج در این دفترچه هستند، می توانند به عنوان متقاضی در این آزمون ثبت‌نام کنند.

با توجه به اینکه پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصرا به صورت اینترنی انجام می شود، لازم است به وسیله کارت‌های عضو شبکه بانکی شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است، با مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان و پرداخت مبلغ ۷۵۰.۰۰۰ (هفتصدوپنجاه هزار ریال) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به دریافت اطلاعات کارت اعتباری (شماره سریال ۱۲ رقمی) اقدام کنند. 

هر متقاضی مطابق ضوابط آزمون می تواند در یکی از گروه‌های پنج گانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی ۱ (علوم ریاضی و فنی)، گروه آزمایشی ۲ (علوم تجربی)، گروه آزمایشی ۳ (علوم انسانی)، گروه آزمایشی ۴ (هنر) و گروه آزمایشی ۵ (زبان‌های خارجی) شرکت نماید.

منظور از ثبت‌نام در ۲ یا ۳ گروه آزمایشی بدین صورت است که متقاضی می‌تواند علاوه بر انتخاب یکی از گروه‌های آزمایشی (علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود؛ به عبارت دیگر، نمی توان به طور همزمان، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی ثبت‌نام کرد.

در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ پذیرش دانشجو در رشته‌های تحصیلی شامل آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، بازیگری، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش عروسکی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه‌ آزمایشی هنر و همچنین در رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی به صورت متمرکز و با شرایط خاص صورت می پذیرد؛ لذا توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه‌های مربوط در زمان پرینت کارت شرکت در آزمون به اطلاع متقاضیان خواهد رسید. 

براساس ضوابط، دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می توانند در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام و شرکت نمایند که اولا واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون مذکور باشند و ثانیا حداکثر تا تاریخ ۲۵ اسفند امسال نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند. بدیهی است متقاضیان مذکور، در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون، مجاز به ثبت‌نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند.