نتیجه آزمون نهایی پایه دوازدهم امروز اعلام می شود؛ نحوه اطلاع از نمرات سوابق تحصیلی


نتیجه آزمون نهایی پایه دوازدهم امروز اعلام می‌شود؛ نحوه اطلاع از نمرات سوابق تحصیلی

فرایند رسیدگی به اعتراض از فردا آغاز و به مدت ۳ روز انجام می‌شود/مهلت ثبت اعتراض تمدید نمی‌شود

تهران (پانا) - رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش از اعلام نتایج آزمون نهایی پایه دوازدهم به حوزه‌های تصحیح طی امروز خبر داد و گفت این نتایج فردا توسط مدارس به دانش‌آموزان اعلام می‌شود.

محسن زارعی در ابتدای نشست خبری خود که به‌ منظور اعلام نتایج آزمون نهایی پایه دوازدهم برگزار شد، اظهار کرد: ۹۱۴ هزار و ۴۶۵ نفر در آزمون نهایی و افرادی که قصد ترمیم نمره و ایجاد سابقه تحصیلی داشتند، شرکت کردند. از این تعداد ۵۳۴ هزار و ۱۲۱ نفر دختر و ۳۸۰ هزار و ۳۴ نفر پسر بودند. از این جمعیت آماری ۵۹۵ هزار و ۶۲۴ نفر دانش‌آموزان روزانه بودند و ۳۱۸ هزار و ۸۴۱ نفر نیز دانش‌آموزان بزرگسال و کسانی هستند که برای ایجاد سابقه اقدام کردند.

وی با بیان اینکه برای برگزاری آزمون‌ها ۵ هزار و ۶۵ حوزه اجرا و ۳۹۱ حوزه تصحیح اصلی شکل گرفت، گفت: عوامل اجرایی تصحیح ۱۲۳ هزار و ۱۹۴ نفر بودند که ۲۳ میلیون پاسخ برگ توسط ۴۸ هزار همکار تصحیح شد.

زارعی گفت: نزدیک به ۶۵ درصد مغایریتی بین نمره دو مصحح وجود نداشته و یا کمتر از یک نمره مغایرت وجود داشته است.

وی در پاسخ به سوال پانا در خصوص اعلام نتایج سوابق تحصیلی و چگونگی آن گفت: امروز نمرات از سامانه سوال به سامانه نهایی در حال ارسال است و تا غروب نیز به روسای حوزه‌های تصحیح ارسال می‌شود و چون دسترسی تحت وب وجود دارد، مدیران مدارس می‌توانند فردا به این نتایج دسترسی داشته باشند. دانش‌آموزان مدارس روزانه نیز با مراجعه به مدرسه خود و دانش‌آموزانی که برای ترمیم نمره ثبت‌نام کرده‌اند، به مدرسه‌ای که برای ایجاد سابقه اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند، مراجعه کنند و از نمرات خود مطلع شوند.

وی افزود: اگر دانش‌آموزان اعتراض دارند، می‌توانند از فردا تا سه‌شنبه ۲۰ تیر اعتراض خود را اعلام کنند. اعتراض به‌ صورت کشوری، تصادفی و به غیر از استان خود دانش‌آموز انجام می‌شود.

به گفته وی، فرایند رسیدگی به اعتراض نیز از فردا آغاز و به مدت ۳ روز انجام می‌شود.مهلت ثبت اعتراض فقط تا ۲۰ تیر است و بعد از آن به هیچ عنوان به هیچ درخواستی رسیدگی نمی‌شود. مهلت اعتراض مجدد وجود ندارد و این تنها فرصتی است که تمام شرکت کنندگان می‌توانند اعتراض داشته باشند. به محض ثبت اولین اعتراض، رسیدگی‌ها انجام می‌شود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: دانش آموزان باید با مراجعه به سامانه my.medu.ir سوابق تحصیلی را مشاهده کنند، با تایید سوابق، این سوابق قطعی می‌شوند و با اعلام مغایرت، اصلاحات را می‌توانند انجام دهند. پس از اعلام نتیجه مجدد با تایید دانش آموز نمره سابقه تحصیلی در هر تعداد درسی که دانش آموز امتحان داده است لحاظ می‌شود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت: سوابق تحصیلی تا پایان تیرماه و اوایل مرداد به سازمان سنجش اعلام می‌شود اما این امر بستگی به حجم اعتراضات دارد.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش تاکید کرد: اگر دانش آموزان نسبت به ارتقای نمره خود اطمینان دارند، اعتراض نمره را انجام دهند چراکه اعتراض به معنی ارتقای نمره نیست و ممکن است دانش آموز تنزل نمره داشته باشند و نظر مصحح چهارم به عنوان نظر نهایی ثبت می‌شود.