رشته های با آزمون عملی کنکور کدامند؟


رشته های با آزمون عملی کنکور کدامند؟

بر اساس اطلاعات دفترچه راهنمای کنکور سراسری، حدود ۱۴ رشته تحصیلی کنکور که اغلب آنها در گروه ازمایشی هنر قرار دارند، دارای آزمون عملی هستند و داوطلبان برای پذیرش در این رشته‌ها باید علام بر آزمون سراسری، در آزمون عملی نیز شرکت کنند.

به گزارش ایسنا، رشته های "علوم ورزشی - آموزش تربیت بدنی"، "نقاشی، ارتباط تصویری، طراحی پارچه، طراحی لباس ، گرافیک و آموزش هنر"، "طراحی صنعتی"، "ادبیات نمایشی"، "مجسمه‌سازی"، "نوازندگی موسیقی ایرانی شامل سازهای (۱-تار، ۲-سه تار، ۳-عود، ۴-نی، ۵-قانون، ۶- قیچک،۷-‌سنتور،  ۸-کمانچه)"، "نوازندگی موسیقی جهانی: شامل سازهای (۱-سازهای بادی چوبی، ۲-سازهای بادی برنجی، ۳-سازهای زهی (ویلن، ویولا، ویلنسل، کنتربای)، ۴-پیانو، ۵-گیتار)"، "کتابت و نگارگری"، "آهنگسازی"، "بازیگری"، "طراحی صحنه"، "نمایش عروسکی"،  "عکاسی"، و "سینما" رشته ­های با آزمون شرایط خاص دارای آزمون عملی سراسری سال  ۱۴۰۲ هستند.

داوطلبان گروه آزمایشی هنر در صورت علاقه‌مندی به رشته ­های پذیرش با آزمون به منظور شرکت در آزمون عملی، باید نسبت به انتخاب حداکثر دو مجموعه از رشته‌های تحصیلی از طریق سامانه آزمون سراسری اقدام نمایند.

داوطلبانی که به انتخاب ۱ مجموعه از مجموعه رشته‌های تحصیلی گروه آزمایشی هنر برای شرکت در آزمون عملی اقدام می‌نمایند، باید نسبت به پرداخت مبلغ(چهار میلیون و پنجاه هزار) ریال (معادل چهارصد و پنج هزار تومان) بابت هزینه آزمون عملی به صورت اینترنتی به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، اقدام کنند.

داوطلبانی که علاقه­ مند به شرکت در آزمون عملی ۲ مجموعه از مجموعه ­های گروه آزمایشی هنر هستند، باید نسبت به پرداخت مبلغ (هشت میلیون و صد هزار) ریال (معادل هشتصد و ده هزار تومان) به صورت اینترنتی اقدام نمایند. عدم پرداخت هزینه آزمون عملی در تاریخ تعیین شده، به منزله عدم امکان پذیرش آنان در این رشته‌ها خواهد بود.

تاکید می­ شود داوطلبان بعد از خرید کارت اعتباری باید نسبت به اعلام علاقه ­مندی در سامانه این آزمون نیز اقدام نمایند.

 متقاضیان رشته ­های (نوازندگی موسیقی ایرانی) و (نوازندگی موسیقی جهانی) باید از سازهای اشاره شده در جدول زیر فقط یک ساز را انتخاب نمایند. لازم است برای اطلاع از جزئیات برگزاری آزمون عملی، زمان پرینت کارت ورود به جلسه و آدرس محل برگزاری آزمون رشته‌های مندرج در جدول زیر به اطلاعیه‌ای که در روز دوشنبه ۲۶ تیر در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می ­شود، مراجعه نمایند.

 داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون عملی خواهند بود که اولا نسبت به پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی در بازه زمانی اعلام شده و اعلام علاقه مندی به یک رشته یا رشته­ ها اقدام نموده و ثانیا در جلسه آزمون گروه آزمایشی هنر نوبت اول (دی ­ماه سال ۱۴۰۱) حاضر بوده و یا در نوبت دوم(تیرماه ۱۴۰۲)، حاضر بوده باشند.

داوطلبان هر یک از گروه­های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی در صورت علاقه­ مندی به رشته علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی باید نسبت به انتخاب مورد مربوط در تاریخ فوق از طریق سامانه آزمون سراسری و با پرداخت هزینه آزمون عملی به مبلغ  (یک میلیون و نهصد هزار) ریال (معادل یکصد و نود هزار تومان) به صورت اینترنتی به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکۀ شتاب اقدام نمایند.

آزمون عملی رشته مذکور از تاریخ ۲۸ تا ۳۱ تیر برگزار خواهد شد. لازم است برای اطلاع از جزئیات بیشتر به اطلاعیه‌ای که در روز دوشنبه ۲۶ تیر در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد، مراجعه نمایید.