اجرا امتحان نهایی برای سه پایه آخر تحصیلی در خرداد ۱۴۰۳


اجرا امتحان نهایی برای سه پایه آخر تحصیلی در خرداد ۱۴۰۳

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش گفت: در خرداد ۱۴۰۳، همه دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم امتحان نهایی خواهند داشت. زیرا در سال ۱۴۰۵ سابقه تحصیلی برای پایه دهم باید داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ محمد مهدی کاظمی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش با بیان این که قانون به دنبال ایجاد عدالت آموزشی بیشتر است، اظهار کرد: در این سال‌ها موضوع  حذف کنکور مطرح بوده است و  قانون مشتمل بر سنجش و پذیرش کنکور بوده که مجلس شورای اسلامی بر حذف کنکور و پذیرش از طریق سوابق تحصیلی تاکید دارد؛ در این سال ها قانون تبصره ‌ها و تغییراتی با هدف ایجاد عدالت بیشتر و همچنین کاهش استرس و اثرات سوء کنکور بر نظام آموزشی داشته است.

معاون آموزش متوسطه با بیان این که شیوه ارزشیابی به هر صورتی که انجام می‌شود، جهت دهنده نظام آموزشی است، گفت: شیوه ارزشیابی تستی، نظام آموزشی را به این سو خواهد کشید که در سال‌های اخیر آثار بحث تست در دوره ابتدایی ورود کرده  و از طرفی هم تلاش سه‌ساله دانش‌آموزان قرار است در یک آزمون سه، چهار ساعته ارزیابی شود که  طبیعتا بحث استرس و آینده یک فرد و دانش‌آموز است.

کاظمی با اشاره به تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: با همه این جهات، شورای عالی انقلاب فرهنگی بر اساس نقشه جامع علمی کشور تصمیم گرفت که نسبت به کنکور سراسری ورود کند و زمینه‌ سازی برای اینکه توجه بیشتر به محتوای برنامه درسی در نظام آموزشی کشور اتفاق بیفتد، انجام دهد و بر همین اساس مصوب شد که تاثیر کنکور تا سه سال آینده به حداکثر ۴۰ درصد برسد و سوابق تحصیلی برای ورود به مراکز آموزش عالی لحاظ شود.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش درباره مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بیان کرد: این مصوبه مربوط به سال ۱۴۰۰ است و ابلاغ هم شده و از طریق جراید و رسانه‌ ها اطلاع ‌رسانی شد؛ البته ابهاماتی مانند اگر یک دانش‌آموز یک عنوان درسی را جزو سوابق تحصیلی نداشت طبیعتا هیچکدام از سوابق تحصیلی برایش منظور نمی‌شد، وجود داشت یا اینکه حتما باید سوابق تحصیلی مرتبط می‌بود که در همین راستا شورا در جلسات ۸۵۵ و  ۸۶۳ مجددا نسبت به بازنگری این مصوبه اقدام کرد و اصلاحات را انجام داد و اطلاع‌رسانی هم تا قبل از شروع سال تحصیلی در شهریور انجام شد.

وی با اشاره به بحث های انجام شده پیرامون شیوه جدید، گفت: یکی از اهداف این مصوبه ایجاد عدالت آموزشی بیشتر بود. اما برخی افراد این موضوع را به‌گونه‌ای دیگر جلوه می‌دادند. نکته دیگر این است که دو آزمون در سال وجود دارد ولی پذیرش یکبار انجام می‌شود؛ دانش‌آموزان برای پذیرش در دانشگاه یک نمره کل دارند که مشتمل بر دو بخش است. بخشی شامل آزمون اختصاصی کنکور سراسری در دروس تخصصی و بخش دیگر سوابق تحصیلی است که در هر دو مورد نمرات تراز شده چه در آزمون تخصصی چه در سوابق تحصیلی است. سوابق تحصیلی هم مجموع دروس امتحانات نهایی است که به صورت هماهنگ کشوری برگزار می‌شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سابقه تحصیلی برای سال ۱۴۰۲ عدد ۴۰ درصد قطعی است، گفت: نکته قابل توجه این مصوبه نسبت به مصوبه قبلی مجلس شورای اسلامی این است که در گذشته تاثیر مثبت داشتیم و صرفا در پایه دوازدهم بود اما اکنون ۴۰ درصد قطعی است؛ برای کنکور ۱۴۰۳ نیز این تاثیر ۵۰ درصد قطعی و برای پایه دوازدهم است. برای سال ۱۴۰۴ سوابق تحصیلی پایه یازدهم هم ایجاد می‌شود و سوابق یازدهم و دوازدهم با تاثیر ۶۰ درصد است.

کاظمی اشاره به برگزاری امتحانات نهایی برای پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم، تصریح کرد: در خرداد ۱۴۰۳، همه دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم امتحان نهایی خواهند داشت. زیرا در سال ۱۴۰۵ سابقه تحصیلی برای پایه دهم باید داشته باشیم. سوابق تحصیلی در سال ۱۴۰۵ در سه پایه دهم و یازدهم و دوازدهم تاثیر ۶۰ درصد قطعی خواهد داشت.

وی در پایان با اشاره به برنامه های معاونت آموزش متوسطه جهت برقراری عدالت آموزشی بیشتر و ارتقای کیفیت آموزشی، گفت: طرح هایی در این راستا اجرا شده است که می توان به طرح جهاد علمی اشاره نمود که در این طرح دبیران برجسته شهر تهران در دروس گوناگون به تدریس پرداخته و این تدریس ها به صورت برخط در اختیار دانش آموزان مدارس شبانه روزی قرار داده شده است که به صورت معمول از مناطق کمتر برخوردار هستند.