اعلام نتایج نهایی کنکور در نیمه اول مهر/آغاز سال تحصیلی ورودی های جدید از ۱۵ مهر


اعلام نتایج نهایی کنکور در نیمه اول مهر/آغاز سال تحصیلی ورودی‌های جدید از ۱۵ مهر

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲ در نیمه اول مهر ماه خبر داد و گفت: سال تحصیلی ورودی‌های جدید دانشگاه‌ها از ۱۵ مهر به بعد آغاز خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در نشست خبری اعلام جزئیات نتایج کنکور ۱۴۰۲ که امروز در سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، آزمون امسال را یکی از سنگین‌ترین و پیچیده‌ترین آزمون‌ها توصیف کرد و گفت: بر اساس قانون تغییرات کنکور باید تا قبل از شهریور ماه به اطلاع سازمان سنجش برسد و سازمان سنجش نیز آخر شهریور ماه هر سال موظف است که این تغییرات را به داوطلبان اطلاع‌رسانی کند. شهریور ماه سال گذشته نیز ما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲ را اطلاع‌رسانی کردیم و این آزمون در دو نوبت یعنی نوبت اول دی ماه و نوبت دوم در تیر برگزار شد و فرآیند ارزیابی تا امروز ادامه دارد و امروز بخشی از نتایج آزمون را که رتبه‌های برتر کنکور هستند، اعلام کردیم و کارنامه نهایی جمعه ۲۷ مرداد منتشر می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: نتایج آزمون ۱۴۰۲ با ۴۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی اعلام می‌شود و نمرات سوابق تحصیلی از سوی آموزش و پرورش که البته تعامل خوبی با سازمان سنجش وجود داشت و ما ۱۰ جلسه کارشناسی با این وزارتخانه داشتیم، در اختیار ما قرار گرفت و حتی به دلیل اعمال کنترل‌های بیشتر حتی ما ۱۵ روز دیرتر از سال‌های قبل نتایج اولیه کنکور را اعلام می‌کنیم.

دکتر پورعباس خاطرنشان کرد: ما حتی یک فرصت پنج روزه نیز به داوطلبان اعلام کردیم تا آنها نمرات خام و نمرات تراز شده سوابق تحصیلی خود را مشاهده و سؤالات خود را مطرح کنند.

رئیس سازمان سنجش از تشکیل ستاد مشترک بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش خبر داد و گفت: این ستاد با هدف پاسخگویی به داوطلبان و رفع مشکلات آنها تشکیل شده است.

دکتر پورعباس با تاکید بر اینکه دو آزمون نوبت اول و دوم کنکور ۱۴۰۲ کاملا مستقل از یکدیگر هستند، گفت: برخی از داوطلبان دارای رتبه‌های اول از آزمون نوبت اول و برخی نیز از آزمون نوبت دوم انتخاب شدند و در کارنامه نتایج اولیه داوطلبان شامل نمرات تراز شده کنکور، برای داوطلبانی که در هر دو نوبت در یک گروه آزمایشی شرکت کرده بودند، بیشترین نمره را اعلام کردیم و داوطلبانی که در دو گروه آزمایشی شرکت کرده بودند تا روز گذشته فرصت داشتند گروه آزمایشی دارای اولویت خود را اعلام کنند.

وی همچنین با بیان اینکه فرآیند انتخاب رشته داوطبان کنکور تا هفته آینده کامل می‌شود، گفت: ما انتخاب رشته مجازی را نیز برای داوطلبان در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان سنجش در پایان با تاکید بر اینکه سال تحصیلی کنکوری‌های جدید امسال از نیمه دوم مهر ماه آغاز می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان با بیش از ۳۰ هزار نفر صورت می‌گیرد و شرایط خاصی برای پذیرش وجود دارد، به منظور طی شدن این مراحل نتایج نهایی کنکوری‌ها نیمه اول مهر ماه اعلام می‌شود و بر این اساس دانشگاه‌ها از نیمه دوم می‌توانند فرآیند پذیرش و تحصیل ورودی‌های جدید خود را آغاز کنند، اما ورودی‌های سال‌های قبل از همان ابتدای مهر ماه وارد دانشگاه شده و آموزش خود را آغاز خواهند کرد.