سهم سابقه تحصیلی ۵۰ درصد برای کنکور ۱۴۰۳ قطعی است


رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش:

سهم سابقه تحصیلی ۵۰ درصد‌ برای کنکور ۱۴۰۳ ‌قطعی است

امتحان نهایی در سال 1404 برای پایه‌های دهم و یازدهم به صورت کشوری برگزار می‌شود

تهران (پانا) - رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش گفت برای ۱۴۰۴ سهم سابقه تحصیلی به ۶۰ درصد می‌رسد و امتحان نهایی برای پایه دهم و یازدهم به صورت کشوری برگزار می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش آموزش، محسن زارعی در گفت‌وگوی ویژه خبری درباره کنکور سراسری و تحقق عدالت آموزشی درباره شرایط تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری گفت: نمی‌توان گفت که کاملا به عدالت آموزشی رسیده‌ایم اما با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به برابری آموزشی نزدیک‌تر شده‌ایم.

وی ادامه داد: درخصوص سوابق تحصیلی با توجه به آزمون پایه دوازدهم سهم سوابق تحصیلی ایجاد شد و تراز نمره کل سابقه تحصیلی به سازمان سنجش گزارش شد و مبنای تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی قرار گرفت.

زارعی با اشاره به تحلیلی که درباره تاثیر سوابق تحصیلی و نمره کل آزمون سراسری درباره استان‌های کشور وجود دارد، عنوان کرد: جدولی از استان‌های کشور داریم که در آن ۱۱ استان برخوردار که بیشترین میزان رتبه‌های زیر ۳۰۰۰ را داشتند. این استان‌ها را تحلیل کردیم و دیدیم اگر صرفا نمره آزمون سراسری ملاک باشد این ۱۱ استان برخوردار سهم بیشتری از رتبه‌های بالا دارند اما اگر صرفا سوابق تحصیلی ملاک باشد ۷ استان از ۱۱ استان سهم‌شان متعادل‌تر می‌شود و ۱۱ استان پایین جدول که جزو کم‌برخوردارها هستند سهم بیشتری به خودشان اختصاص می‌دهند.

وی تاکید کرد: تاثیر قطعی سوابق تحصیلی موجب رجوع دوباره به مدرسه، کتاب درسی و معلم شد. چون دانش‌آموزان تصور می‌کردند که دروس مدرسه تاثیر چندانی در کنکور ندارد تنها به فکر تکنیک‌های کنکور بودند اما اهمیت به سوابق تحصیلی و جدا کردن دروس عمومی از تخصصی و تاثیر آن در نمره کنکور موجب اهمیت دوباره مدرسه شد.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی فرصتی شد که مرجعیت به مدرسه کلاس درس و کتاب درسی برگردد.

زارعی ادامه داد: همه داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور باید دارای سوابق تحصیلی باشند چون سهم دروس عمومی فقط از سوابق تحصیلی گرفته می‌شود. کسانی که سابقه داشتند که آن را ارائه کنند و کسانی که سابقه تحصیلی نداشتند هم درخواست شد که سابقه را تکمیل کنند و آن‌هایی که نیاز به ترمیم نمره داشتند هم توانستند اقدام کنند. کسانی که قبل از سال ۱۳۸۴ دیپلم گرفته‌اند هم باید سابقه تحصیلی را ایجاد کنند که به این منظور باید در مدارس بزرگسال ثبت‌نام کنند و با شرکت در آزمون سابقه تحصیلی ایجاد شود.

وی گفت: در مورد دانش‌آموزان فنی‌‌وحرفه‌ای و کاردانشی‌ها چون هدف از آموزش آن‌ها مهارت‌افزایی بوده است و آزمون‌های نهایی ندارند به آن‌ها هم فرصت داده شد که برای شرکت در رشته‌های گروه آزمایشی هنر با شرکت در امتحان نهایی دروس عمومی خودشان را امتحان بدهند و قسمت دروس عمومی این گروه آزمایشی نمرات دروس عمومی خودشان باشد. البته اگر می‌خواستند در گروه آزمایشی غیر از هنر آزمون دهند شرایط متفاوت بود.

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش افزود: فقط آزمون دروس تخصصی در کنکور ۱۴۰۳ اخذ می‌شود و دروس عمومی همچنان جدا است و باید نمره آن را از امتحان نهایی پایه دوازدهم کسب کنند. برای کنکور ۱۴۰۳ سهم سابقه تحصیلی ۵۰ درصد قطعی است.

وی افزود: برای ۱۴۰۴ سهم سابقه تحصیلی به ۶۰ درصد می‌رسد و امتحان نهایی برای پایه دهم و یازدهم به صورت کشوری برگزار می‌شود. تنها مرجع ما برای آزمون‌های نهایی کتاب درسی است و فقط براساس کتاب درسی طراحی سوال انجام می‌شود.

زارعی خاطرنشان کرد: ضرایب و نمرات دروس برای هر یک از دروس تخصصی و عمومی در کنکور ۱۴۰۳ با سازمان سنجش آموزش کشور نهایی شده است و به صورت کامل به دانش آموزان و داوطلبان اطلاع رسانی می‌شود.