آغاز حرکت قطار پنجاه و پنجمین کنکور و نکاتی که داوطلبان باید بدانند


آغاز حرکت قطار پنجاه و پنجمین کنکور و نکاتی که داوطلبان باید بدانند

نوبت اول آزمون سراسری سال 1403 به عنوان پنجاه و پنجمین کنکور در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و ثبت‌نام داوطلبان برای شرکت در این آزمون از امروز آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، کنکور در کشور ما به عنوان مهم ترین آزمون علمی برای جوانان مطرح است به طوریکه خودشان آن را ماراتن ورود به آموزش عالی نامیده اند، ماراتنی که در چند سال گذشته با تغییراتی رو به رو بوده است و یکی از این تغییرات که در سال گذشته هم اجرا شد برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال است؛ این تغییرات براساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی اجرایی شد و در سال ۱۴۰۳ هم کنکور به همین شکل برگزار می شود به طوریکه زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در روزهای ۶ و ۷ اردیبهشت ماه است و ثبت نام داوطلبان برای شرکت در این آزمون نیز از امروز آغاز شده و تا یازدهم آذرماه نیز ادامه دارد.

 یکی از تغییرات کنکور امسال هم برگزاری همزمان آزمون دو گروه زبان های خارجی و هنر است، از این رو داوطلبان کنکور ۱۴۰۳ نمی‌توانند هم در آزمون هنر و هم در آزمون زبان شرکت کنند و باید یکی از این دو گروه را انتخاب کنند.

پس از اتمام آزمون هر گروه نیز در صورت ابراز تمایل داوطلب به شرکت در آزمون اختصاصی فرهنگیان، دفترچه این آزمون نیز در اختیار داوطلب قرار می گیرد.

فرایند زمان بندی آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ نیز به شرح تصویر زیر است:

می خواهید بدانید چگونه می توانید در آزمون سراسری ثبت نام کنید؟ عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و معاونانش امروز در یک نشست خبری به تمام سوالات داوطلبان درباره ثبت نام در آزمون سراسری و تغییرات این آزمون پاسخ دادند.

عبدالرسول پورعباس امروز در نشست خبری کنکور سراسری ۱۴۰۳ گفت: امسال علاوه بر آزمون گروه‌های پنجگانه علوم ریاضی، علوم انسانی و علوم تجربی و هنر و زبان، گروه فرهنگیان هم به این گروه‌ها اضافه شده است.

وی افزود: داوطلبان علاوه بر سه گروه اصلی می‌توانند گروه فرهنگیان را نیز انتخاب کنند. دفترچه آزمون فرهنگیان اختصاصی و جداگانه خواهد بود.

* چرا کنکور در اردیبهشت ماه برگزار می شود؟

رئیس سازمان سنجش گفت: دلیل انتقال نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۳ از دی ماه به اردیبهشت ماه، درخواست دانش آموزان و معلمان بود که سال تحصیلی تا عید نوروز تمام می‌شود.

پورعباس افزود:  در آزمون ۱۴۰۲ به طور کامل فرآیند تقلبی که مبتنی بر تجهیزات جاسوسی و الکترونیکی بود را خنثی کردیم تجیهزاتی که کشف کردیم کاملا بدون استفاده بود. آزمون ۱۴۰۲ یکی از آزمون‌های بی نظیر بود. آزمون را بدون هیچ گونه حاشیه‌ای به پایان رساندیم.

* نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور

رئیس سازمان سنجش اضافه کرد: : سوابق تحصیلی ۵۰ درصد به شکل قطعی برای همه گروه‌های اصلی کنکور اعمال می‌شود و آزمون کنکور در دو نوبت اردیبهشت ماه و تیر ماه برگزار می‌شود. تقاضای زیادی از آموزش و پرورش و معلمان داشتیم که آزمون از دی ماه به اردیبهشت ماه منتقل شود. این تغییر تاریخ آزمون برای ما خیلی سخت می‌شود و شرایط سنگینی حاکم می‌کند.

  وی گفت: از یک داوطلب ۴۰۰ میلیون گرفته‌اند و وعده قبولی در پزشکی فلان دانشگاه را داده‌اند. به این داوطلب یک کاغذ هم داده اند، ولی وقتی به دانشگاه مراجعه می‌کند بی فایده است. با کاغذ از کسی در دانشگاه ثبت نام به عمل نمی‌آید همه چیز سیستمی و بر اساس ثبت در سامانه است.
 
* کنکور۱۴۰۳ الکترونیکی برگزار می‌شود؟

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: کار آزمون‌های الکترونیک را شروع کردیم. قرار شد برای یک گروه ۳۰ هزار نفری این کار را شروع کنیم. مشکل اساسی ما همراهی دستگاه‌های دیگر است. تا امروز چند دستگاه سخت افزار به ما ارائه شده است و تست گفته ایم. ابزاری که ما می‌خواهیم آزمون بگیریم باید تولید شود. امیدواریم شرکت‌های دانش بنیان وسایل آزمون را دست ما برسانند تا آزمون الکترونیک برای یک گروه کوچک ۳۰ هزار نفری برای سال ۱۴۰۳ برگزار کنیم. برگزاری آزمون الکترونیک جزو اهداف اصلی سازمان سنجش است.

* توصیه به داوطلبان و خانواده هایشان
  
پورعباس در توصیه به خانواده‌های داوطلبان کنکور گفت: تمامی داده‌های آزمون و شخص داوطلب بر روی سامانه سنجش ذخیره می‌شود و بر روی کاغذ اعمال نمی‌شود و ضمن اینکه سیستم دانشگاه‌ها به سازمان سنجش متصل است و دانشگاهی با کارنامه کاغذی از داوطلبی ثبت نام نمی‌کند.

وی افزود: امسال متوجه شدیم که فضای تقلب از قبل از کنکور به بعد از کنکور تغییر کرده است و فضای تقلب بعد از اعلام نتایج به شکل دیگری تغییر یافته است. عده‌ای با فوتوشاپ و دستکاری کارنامه جعلی برای داوطلب درست کرده اند که مثلا داوطلب در رشته پزشکی فلان دانشگاه قبول شده است. ۳۵ نفر در این زمینه مجرم شناخته شدند چرا که جعل در اسناد دولتی محسوب می‌شود.

پورعباس تاکید کرد: در ابتدا چندان قابل توجه نبود، اما پیگیرد قانونی صورت گرفت و مشخص شد در یک مورد ۴۰۰ میلیون تومان از فردی پول گرفته شده و کارنامه جعلی برای وی درست شده است. فرد به دانشگاه مراجعه کرده و مشخص شده اصلا چنین قبولی وجود نداشته است. برای سال آینده پرینت کارنامه‌ها هم به گونه‌ای خواهد بود که کمتر قابل جعل باشد.

وی به خانواده‌های داوطلبان کنکور توصیه کرد به داوطلبان فشار نیاورند و یادآور شد: فردی بوده با بالاترین نمره‌ها در مدرسه، اما به دلیل توقع و فشار خانواده در سر جلسه کنکور پاسخنامه سفید تحویل داده است. این موضوع نتیجه فشار زیاد برخی از خانواده‌ها برای قبولی در رشته‌های خاص از جمله پزشکی است. رشته‌های مهم دیگری هم در کشور وجود دارد که باید خانواده‌ها بر اساس توانایی داوطلب آن‌ها را به آن هدایت کنند.

* جزئیات ثبت نام در آزمون سراسری

در ادامه  احسان جمالی معاون سازمان سنجش نیز گفت: مهمترین عمل در زمان ثبت نام در کنکور سراسری ۱۴۰۳ مطالعه دفترچه راهنمای ثبت نام است. به تمامی داوطلبان توصیه می شود که فرم پیش نویس در انتهای دفترچه را تکمیل کنند و پس از آن اطلاعات خود را در سامانه یا کارپوشه خود در سنجش تکمیل کنند.

لینک ثبت نام نیز از اینجا قابل دسترس است.

وی افزود: تقریبا تعداد زیادی از داوطلبان از سال گذشته کارپوشه اختصاصی خود را دارند و داوطلبان جدید هم می توانند کارپوشه خود را به راحتی ایجاد کنند. کسانی که در آزمون های دی ماه و تیرماه کنکور سراسری ۱۴۰۲ شرکت کرده بودند اکنون می توانند با شماره کارپوشه و رمزی که در اختیار دارند وارد شوند و نمرات خود را مشاهده کنند. همچنین تاییدیه های مورد نظر برای این گروه در کارپوشه موجود است و نیازی به درج مجدد نیست.

معاون فنی آماری سازمان سنجش گفت: کسانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شرکت خواهند کرد در صورتی که قبلا در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ هم شرکت کرده اند در مجموع ۴ نمره خواهند داشت که می توانند انتخاب کنند که کدام یک از این نمره ها با نمره سوابق تحصیلی تجمیع شود.

وی یادآور شد: داوطلبان دقت کنند که با توجه به اینکه امسال تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به صورت ۵۰ درصد است بنابراین به دلیل تغییرات ضرایب دروس، نمره کل سوابق تحصیلی ۱۴۰۳ با نمره کل سوابق تحصیلی ۱۴۰۲ متفاوت است و تنها نمره کل سوابق تحصیلی ۱۴۰۳ مدنظر قرار می گیرد.

جمالی با تاکید بر لزوم دارا بودن سوابق تحصیلی از سوی همه داوطلبان در آزمون سراسری ۱۴۰۳ گفت: هر داوطلبی که سوابق تحصیلی ندارد باید ایجاد کند چرا که اگر نداشته باشد ضرر می کند برایش صفر رد می شود و به دلیل تاثیر قطعی ۵۰ درصدی سوابق، اگر سوابق تحصیلی نداشته باشد و نفر اول کنکور هم باشد در دوره های روزانه هم قبول نمی شود.

وی افزود: داوطلبان باید دارای سوابق تحصیلی باشند. اگر ندارند ایجاد کنند یا نمره را ترمیم کنند. سابقه تحصیلی که در خردادماه از سوی آموزش و پرورش ارائه می شود ملاک عمل است و نمره شهریورماه به دلیل زمان بعد از انتخاب رشته، قابلیت کاربرد ندارد.

معاون فنی آماری سازمان سنجش درباره آزمون اختصاصی فرهنگیان یادآور شد: آزمون اختصاصی فرهنگیان تنها در نوبت اول کنکور سراسری ۱۴۰۳ در اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار می شود. نتایج اولیه به صورت چندبرابر ظرفیت در خردادماه اعلام می شود و پس از آن مراحل ارزیابی اختصاصی شایستگی های معلمی از سوی آموزش و پرورش برگزار می شود و نتایج نهایی آن قبل از انتخاب رشته کنکور اعلام می شود.

وی گفت: فردی که در آزمون سراسری در گروه فرهنگیان هم علاوه بر گروه های اصلی و شناور شرکت می کند باید نمره آزمون اختصاصی کنکور و نمره آزمون اختصاصی فرهنگیان را کسب کند که در جمع با سوابق تحصیلی بتواند نمره اصلی را بدست بیاورد. امیدواریم با تلاش آموزش و پرورش مراحل ارزیابی اختصاصی این آزمون هم به موقع طی شود و نتایج نهایی شهریورماه اعلام شود.

* توصیه معاون سازمان سنجش به داوطلبان

همچنین علی صدر معاون امور آزمون های سازمان سنجش نیز در این نشست خبری با ذکر توصیه هایی به داوطلبان کنکور گفت: به داوطلبان توصیه می کنیم  که ثبت‌نام خود را از امروز انجام دهند و آن را به روزهای آخر موکول نکنند.

وی افزود: امکان ترمیم و ویرایش برای داوطلبان وجود دارد و به همین دلیل اگر امروز ثبت نام خود را انجام دهند تا روز آخر می توانند ویرایش را انجام دهند.

به گفته صدر، داوطلبان ابتدا باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده، لینک ثبت نام آزمون سراسری را باز کرده و در صورت نداشتن پروفایل، به سادگی یک پروفایل برای خود می سازند، سپس اطلاعات را وارد می کنند، ارائه شماره موبایل ضروری است و حتما شماره ای را ثبت کنند که همیشه از طریق آن اطلاع رسانی ها انجام شود.

معاون سازمان سنجش گفت: داوطلبان پس از پرداخت هزینه ها می توانند مراحل ثبت نام را آغاز کنند، انتخاب های داوطلبان می تواند شامل یکی از گروه های اصلی به همراه دانشگاه فرهنگیان و گروه های فرعی باشد، البته امکان انتخاب فقط یکی از گروه های هنر یا زبان وجود دارد.

وی ادامه داد: داوطلبان مدارک خود را قبل از ثبت نام آماده کنند.

به گفته صدر، در گروه زبان 5 زبان آلمانی، روسی، فرانسه، ایتالیایی و انگلیسی را داریم که داوطلبان می توانند از هر یک از این زبان ها یکی را انتخاب کنند.