آغاز صدور یک میلیون و ۱۹۰ هزار نمون برگ هدایت تحصیلی از فردا


آغاز صدور یک میلیون و ۱۹۰ هزار نمون‌برگ هدایت تحصیلی از فردا

تهران (پانا) - ‌مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای امسال بیش از یک میلیون و ۱۹۰ هزار نمون‌برگ هدایت تحصیلی صادر خواهد شد گفت‌ فرایند هدایت تحصیلی دانش آموزان از طریق بررسی‌های مشاوره‌ای و امتیاز عملکرد تحصیلی انجام می‌شود.

‌امیر تجلی‌نیا با اشاره به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان گفت: هدایت تحصیلی فرایند ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموزان پایه نهم است تا ضمن آشنایی با علائق، توانایی، استعدادها و ویژگی‌های شخصیتی و همچنین نیازهای حال و آینده کشور، شایستگی لازم برای انتخاب آگاهانه و آزادانه رشته تحصیلی را کسب کنند. در این فرایند تمامی دانش‌آموزان پایه نهم ابتدا مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و با اجرای آزمون‌های مشاوره‌ای، ویژگی‌های شخصیتی آنان به صورت یک کارنامه شخصی‌سازی شده به آنان نمایش داده می‌شود؛ سپس اجرای فرم‌های نظرخواهی انجام می‌شود که براساس آن نظر خود دانش‌آموز، والدین آنان، دبیران تمامی دروس در پایه نهم همچنین نظر مشاوره مدرسه در سامانه هدایت تحصیلی برای هر دانش‌آموز جمع آوری می‌شود.

 

وی با بیان اینکه صدور نمون‌برگ هدایت تحصیلی پایه نهمی‌ها از فردا ‌۱۸ تیرماه آغاز می‌شود افزود: فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم پس از صدور نمون‌برگ هدایت تحصیلی برای دانش آموزان اولویت (الف) از روزهای آتی آغاز و تا ۴ مردادماه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه دستورالعمل ثبت‌نام در دوره متوسطه تدوین و به استان‌ها ابلاغ شده است افزود: پس از این تاریخ، از ۶ مردادماه دانش‌آموزان با اولویت (ب) می‌توانند برای ثبت‌نام در رشته مورد تقاضا به مدارس مراجعه کنند.

تجلی‌نیا با بیان اینکه برای امسال بیش از یک میلیون و ۱۹۰ هزار نمون‌برگ هدایت تحصیلی صادر خواهد شد گفت: فرایند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از طریق بررسی‌های مشاوره‌ای و امتیاز عملکرد تحصیلی انجام می‌شود. بررسی‌های مشاوره‌ای شامل امتیاز آزمون‌های رغبت و توانایی و فرم نظرخواهی دانش‌آموز، والدین، دبیران تمام دروس پایه نهم و مشاور مدرسه است که در مجموع ۶۵ درصد از امتیازات را به خود اختصاص می‌دهد، به علاوه ۳۵ درصد عملکرد تحصیلی سه ساله دانش‌آموز در پایه‌های هفتم، هشتم و نهم به ترتیب با ضرایب یک، یک و سه است.

وی ادامه داد: اولویت الف و ب برای ثبت‌نام با توجه به امتیاز عملکرد تحصیلی سه ساله دانش‌آموز همچنین ظرفیت رشته و زمینه موجود در منطقه محاسبه می‌شود. دانش آموزان دارای الویت «الف» می‌توانند ظرف مدت ۲ هفته پس از صدور نمون‌برگ هدایت تحصیلی نسبت به ثبت‌نام در رشته مورد نظر اقدام کنند.

تجلی‌نیا اضافه کرد: دانش‌آموزان دارای اولویت «ب» پس از اتمام مهلت دو هفته‌ای گروه الف، می توانند نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

وی همچنین در ادامه افزود: در تمامی مدارس متوسطه اول کشور مشاوران مدارس پس از صدور نمون‌برگ هدایت تحصیلی آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیلی به دانش‌آموزان و والدین آنان هستند. همچنین خط ملی ۱۵۷۰ آماده ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره تحصیلی تلفنی به دانش‌آموزان و والدین حتی مدیران مدارس است.

وی ادامه داد: سامانه هدایت تحصیلی در بستر my.medu.ir حاوی اطلاعات مورد نیاز دانش‌آموزان در بخش خودشناسی، حرفه‌شناسی و کمک به تصمیم‌گیری و انتخاب آگاهانه است و دانش‌آموزان و والدین آنان می‌توانند با مراجعه به این سامانه از محتواهای بارگذاری شده و خدمات موجود در آن بهره‌مند شوند.

تجلی‌نیا اظهار امیدواری کرد که دانش‌آموزان بتوانند در موعد مقرر با کسب اطلاعات لازم رشته مورد نظر خود را متناسب با علاقه خود انتخاب و در مسیر شغلی تحصیلی خود موفق باشند.