ارائه ۴ سناریو برای تقویم جدید آموزشی


احمد عابدینی معاون امور کمیسیون‌های شورای عالی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش  خبرگزاری فارسدر خصوص طرح جدید تقویم آموزشی اظهار داشت: هیات دولت آبان ماه 95 مصوبه‌ای داشت که آموزش و پرورش را به تدوین و تنظیم تقویم آموزشی ملزم کرد؛ بهانه این مصوبه هم تاکیدات سازمان محیط زیست و پیگیری آنها در بحث آلودگی هوا و تعطیلات مدارس بود.

وی با بیان اینکه تصویب تقویم آموزشی مستلزم این است که این موضوع در مجلس مطرح شود و یک فوریت یا دوفوریت آن تصویب شود و سپس آموزش و پرورش باید به تدوین لایحه اقدام کند، افزود: موضوع تقویم آموزشی از معدود مسائلی است که مجلس مستقیما به آن وارد شده و اول مهر را به عنوان آغاز سال تحصیلی اعلام کرده است و هر نوع تغییری را هم باید مجلس انجام دهد.

 تاریخچه تغییر تقویم آموزشی ایران

عابدینی اضافه کرد: با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌کردیم که این موضوع به شورای عالی آموزش و پرورش برای بررسی ارجاع خواهد شد، از همان زمان به طراحی اولیه این تقویم آموزشی اقدام کردیم.

وی با بیان اینکه باید فلسفه اصلی آموزش و پرورش و رسالتی که دارد را برای هر برنامه و طرحی مبنا قرار دهیم، گفت: در ابتدا سیر تاریخی‌ تقویم آموزشی را بررسی کردیم و متوجه شدیم که این سیزدهمین دفعه است که موضوعی تحت عنوان تقویم آموزشی در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار می‌گیرد.

معاون شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: اولین بار در سال 1307 تقویم آموزشی در دستور کار شورای عالی معارف(آن زمان شورای عالی تحت عنوان شورای معارف نامیده می‌شد) بوده است؛ در سال 1332 موضوع ثبت‌نام در شهریور ماه تصویب شد.

وی افزود: در سال 1313 شروع سال تحصیلی از 15 شهریور ماه، در سال 1338 شروع سال تحصیلی از اول مهرماه و در نقاط گرمسیری از 16 مهرماه، در سال 1343 طرح آغاز و پایان سال تحصیلی با پشنهاد اداره فرهنگ و تصویب شورای استان، در سال 1347 آغاز سال تحصیلی در دبستان‌ها، مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های کشور در اول مهر ماه، در سال 1349 آغاز و پایان کار کودکستان‌ها در هر حوزه فرهنگی با پیشنهاد اداره آموزش و پرورش محل و تصویب شورای آموزش و پرورش منطقه‌ای اعلام شد.

عابدینی اضافه کرد: در سال 1350 آغاز سال تحصیلی دبستان‌ها در اول مهر ماه و همچنین در همین سال آغاز سال تحصیلی مدارس راهنمایی بر حسب وضع آب و هوای هر منطقه بین اول شهریور تا 15 مهر ماه، در سال 1362 آغاز سال تحصیلی از اول مهر ماه و در سال 1374 آغاز سال تحصیلی از پانزدهم شهریور ماه و تعطیلی یک هفته‌ای در زمستان تصویب شد؛ در سال 1376 هم آغاز سال تحصیلی از اول مهر ماه تا پایان اردیبهشت ماه و برگزاری امتحانات در خرداد ماه به تصویب مجلس رسید.

 4 سناریو برای تقویم آموزشی جدید

عابدینی با بیان اینکه تقویم آموزشی تقریبا یک سابقه صد ساله دارد، گفت: ما 4 سناریو را پیش‌بینی کردیم؛ اولین طرح این است که آغاز سال تحصیلی را زودتر در 15 شهریور ماه داشته باشیم، دو هفته تعطیلات زمستانی پیش‌بینی شد و اینکه به موقع مدارس تعطیل شود.

معاون شورای عالی آموزش و پرورش اضافه کرد: یک سناریوی دیگر این است که به موقع سال تحصیلی را شروع کنیم، دو هفته تعطیلات زمستانی داشته باشیم و به موقع نیز دانش‌آموزان تعطیل شوند اما از تعطیلات تابستانی کم شود.

وی افزود: سناریوی بعدی این است که مدارس 15 شهریور آغاز شده و به موقع تعطیل شوند اما تعطیلات نوروزی به یک هفته کاهش یابد و سناریوی آخر هم این است که مدارس 15 شهریور ماه آغاز شوند، تعطیلات فصلی داشته باشیم و پایان سال تحصیلی هم 15 خرداد ماه باشد.

در تعطیلات رتبه اول را داریم/ ایران 126 روز تعطیلات دارد

عابدینی با بیان اینکه جزو کشورهایی هستیم که در تعطیلات، رتبه اول را داریم، گفت: بررسی‌ها روی تعطیلات در کشورها انجام شد که نشان داد بیشترین تعطیلات به ایران و ترکیه اختصاص دارد یعنی ترکیه 125 روز و ایران 126 روز تعطیلات دارد. 

وی با بیان اینکه تقویم آموزشی ابعاد بسیار پیچیده‌ای دارد، اظهار داشت: یکی از معضلات ما، بحث سفرهاست که همه سفرها در زمان تعطیلات متمرکز می‌‌شود و اگر دو زمان داشته باشیم، این سفرها هم تنظیم خواهد شد؛ به عبارت دیگر به نوعی در سفرها و گردشگری تاثیر دارد.

معاون شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: از سویی در تعطیلات، دانش‌آموزان استراحت می‌کنند و معلمان هم می‌توانند به دوره‌های ضمن خدمت برسند البته تنوع اقلیمی ما کار را مشکل می‌کند.