گره کور سرنوشت سؤالات امتحان نهایی در دست آموزش و پرورش


به گزارش  خبرگزاری فارس، امتحانات​ نهایی از اهمیت زیادی برای اکثر دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها برخوردار است چرا که بخشی از سرنوشت دانشگاهی دانش‌آموزان به آن بستگی دارد و تاثیر نمره این امتحانات در کنکور می‌تواند سرنوشت یک دانش‌آموز را تغییر دهد.

ماجرای سختی سؤالات امتحان نهایی چندین بار مطرح شده است که در پی آن دانش‌آموزان نیز اعتراض‌های فراوانی را داشتند اما اعتراض به لو رفتن سؤالات امتحان نهایی از سال گذشته قوت گرفت و امسال ظهور پررنگ‌تری داشت.

وقتی ماجرای لو رفتن سؤالات امتحان نهایی شکل گرفت، 2 مسئله مطرح شد اول اینکه عده‌ای به دنبال کلاهبرداری از دانش‌آموزان هستند و دوم اینکه واقعا سؤالات امتحانی به فروش برسد.

هر چند که با دستگیری چند نفر از کسانی که به بهانه فروش سؤالات امتحان نهایی از دانش‌آموزان کلاهبرداری می‌کردند، دستگیر شدند اما موضوع فروش واقعی سؤالات امتحانی نیز مطرح بود.

موضوعی که با طرح آن، رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش از پاسخگویی خودداری کرد و به هیچ عنوان پاسخگوی رسانه نبود.

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ از نرسیدن شکایت از سوی آموزش و پرورش در خصوص فروش سؤالات اصلی به پلیس فتا خبر داد و گفت: تنها گردانندگان سه کانالی که مدعی فروش سؤالات اصلی امتحانات نهایی بودند شناسایی و با تلاش پلیس دستگیر شدند.

*والدین ناراحت: مدرک داریم که سؤالات لو رفته است

مادر دختر دانش‌‌آموزی که برای پیگیری شکایت فرزندش به مرکز سنجش آموزش و پرورش آمده است در گفت‌وگو با فارس گفت: دیگر لازم نیست دانش‌آموزان ارزشیابی شوند چون با این رویه هیچ تفاوتی بین دانش‌آموز درسخوان و دانش‌آموز تنبل وجود ندارد.

وی ادامه داد: دختر من 3 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد و بعد از لو رفتن سؤالات و دسترسی دانش‌آموزان به سؤالات اصلی امتحان نهایی، اعتمادش را از دست داده است و می‌گوید چه اعتباری دارد که سؤالات کنکور از دست نرود؟

مادر یک دانش‌آموز دیگر بیان داشت: دانش‌آموزان بسیاری قبل از ساعت 7 صبح به سؤالات اصلی دسترسی داشتند و بعضا گروهی آن را مطالعه می‌کردند و اینکه می‌گویند نهایتا نیم ساعت قبل از امتحان سؤال لو رفته است، درست نیست.

یکی دیگر از والدین که به نمایندگی از سایرین صورت‌جلسه‌ای آماده کرده و به دنبال ملاقات با عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش است، اظهار داشت: موفق به ملاقات با رئیس مرکز نشدم اما با یکی از معاونان او صحبت کردم اما آنها این قضیه را لو رفتن نمی‌دانند.

وی افزود: در مرکز سنجش آموزش و پرورش به من گفتند که اکثر سؤالات منتشر شده تقلبی و با قصد اخاذی بوده است و سؤالات اصلی نهایتا یک ربع قبل از امتحان در زمان کپی کردن در اختیار دانش‌آموزان قرار گرفته است.

صورت‌جلسه برخی از والدین معترض به لو رفتن سؤالات

این مادر ادامه داد: اما من مدارکی دارم که سؤالات اصلی و واقعی شب قبل از امتحان در دسترس دانش‌آموزان بوده است و چند درس را هم در حوزه امتحان نهایی صورت‌جلسه کردیم و واقعی بودن سؤالات به تایید رئیس حوزه امتحانی هم رسید و بسیاری از آنها خیلی بیشتر از نیم ساعت قبل از آغاز امتحان لو رفته بود.

*روند امتحان متمرکز برای مدرک دیپلم آری یا خیر؟

به گزارش فارس، دامنه اعتراضات نسبت به لو رفتن سؤالات به حضور دانش‌آموزان در مقابل وزارت آموزش و پرورش هم رسید این دانش‌آموزان درخواست داشتند که تاثیر 25 درصدی امتحانات نهایی در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها برداشته شود و متولیان امر دقت بیشتری در حراست از این امانت داشته باشند.

میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیوه آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس ضمن ابراز مخالفت با شیوه برگزاری امتحانات نهایی به شکل متمرکز اظهار داشت: در دانشگاه برای دریافت مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا که اهمیت آن از مدرک دیپلم بسیار بالاتر است چنین روندی طی نمی‌شود و در کشوری به وسعت ایران تامین امنیت سؤالات امتحانات نهایی بسیار سخت است و امکان لو رفتن سؤالات وجود دارد.

علاوه بر این طفره رفتن آموزش و پرورش از قبول مسئولیت در این مسئله قابل توجه است و حتی متولیان این مسئله طی روزهای مطرح شدن شائبه لو رفتن سؤالات تنها به تکذیب بسنده کردند.

نکته قابل توجه دیگر برنامه‌ریزی شده بودن لو رفتن سؤالات اصلی است چرا که آموزش و پرورش مسئول حراست از آن است و لو رفتن آن چند ساعت پیش از امتحان نشان دهنده برنامه‌ریزی افرادی برای این کار است.

امیدواریم لو رفتن سؤالات امتحان نهایی امسال تجربه آخر باشد و آموزش و پرورش با سعه صدر و دقت از بروز چنین مشکلاتی که موجب سلب اعتماد دانش‌آموزان و خانواده‌ها می‌شود، جلوگیری کند.