تلاش برای ارائه رشته های تحصیلی بر اساس توسعه متوازن کشور


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، حجت الاسلام والمسلمین محی الدین بهرام محمدیان افزود: چند سالی است که سند تحول بنیادین به منظور اجرا ابلاغ شده است و ما نیز برنامه درسی ملی را تدوین کرده ایم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: برای تحقق این هدف که مبتنی بر شایستگی است، ۱۱ حوزه یادگیری پیش بینی کرده ایم که شامل تفکر و، قرآن و معارف اسلامی، ریاضیات، علوم تجربی، بهداشت و سلامت، تاریخی، کار و فناوری، مهارت های زندگی و زبان های خارجی و  است.

وی ادامه داد: این ۱۱ حوزه یادگیری نسبت به هر مقطع منقبض یا منبسط می شوند به طوری که در دوره دوم متوسطه رشته های نظری دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می کند و رشته های فنی حرفه ای و کاردانش نیز دانش آموزان را برای ورود به بازار کار پیش می‌ برد.

محمدیان تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده اقدام به راه اندازی گروه منتقدان کتاب درسی کرده ایم تا کتاب ها را براساس شاخص ها نقد کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی عنوان‌ کرد: مبانی حاکم بر کتاب های درسی، سند تحول و برنامه درسی ملی، سیاست های کلی مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلی اشتغال و جمعیت است.

وی با بیان این که امسال نزدیک به ۳۰۰ عنوان کتاب جدیدالتالیف را در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ ارائه می‌دهیم، افزود: ما به دنبال جذب دانش آموزان به رشته‌های تحصیلی فنی حرفه‌ای و کاردانش هستیم تا در جهت توسعه اشتغال و تولید برای ایجاد ثروت گام برداریم که در این راستا، فرهنگسازی خانواده‌ها، تجهیز هنرستان‌ها در رشته‌های مختلف و بکارگیری نیروی انسانی ماهر اهمیت بسزایی دارد.

محمدیان با تاکید بر این که در حوزه دانشگاه نیز به دنبال این هستیم که با توسعه متوازن کشور، رشته های تحصیلی خود را ارائه دهیم، تصریح کرد: هم اکنون کتاب‌های پایه یازدهم آماده چاپ است و دانش‌آموزان می‌توانند از آنها استفاده کنند.