ایرادات محتوایی در کتب درسی مهلک است


حمیدرضا حاجی بابایی در گفتگو با خبرگزاری مهر در خصوص ایرادات محتوایی در کتب درسی که به تازگی رسانه ای هم شده است، افزود: رخ دادن اشکالاتی در محتوای در کتابهای درسی دانش آموزان غیر ممکن نیست اما در صورت وقوع چنین موادری، نشان دهنده یک مشکل بزرگ است.

وی ادامه داد: کتاب‌های درسی توسط افراد عادی نگارش و چاپ نمی شود که تصور کنیم محتوایی را در اینترنت مشاهده کرده و اقدام به چاپ آن در کتاب درسی کرده اند. همه آنها در رشته های خود متخصص هستند و نمی دانیم خطای ایجاد شده عمدی یا سهوی است.

به لحاظ ساختاری، مجموعه تدوین کتب درسی یک ساختار پژوهش محور است و گروه های مختلف درسی، اساتید شناخته شده و باتجربه از دانشگاههای معتبر کشور هستند که کارشان را بلدند.

حاجی بابایی با بیان اینکه اشتباه صورت گرفته یک خطای مهلک است، است تاکید کرد: این خطا قابل تفسیر و توجیه نیست و مسئولان مربوطه باید پاسخگو باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شعر «زندگی» اثر کیوان شاهبداغی به اشتباه در کتاب فارسی دانش آموزان پایه یازدهم به سهراب سپهری منتسب شده است. 

از این دست اشتباهات و جعلیات به وفور در فضای مجازی دیده می شود و حتی کمپین های مختلفی نیز برای مبارزه با نشر جعلیات نیز در فضای مجازی شکل گرفته است اما وقوع چنین خطایی در کتب درسی و از سوی سازمانی که مبنای آن پژوهش محور و متکی به اساتید برجسته دانشگاهی است جای سوال است.