تصحیح همه امتحانات نهایی از خرداد امسال الکترونیکی خواهد بود


تصحیح همه امتحانات نهایی از خرداد امسال الکترونیکی خواهد بود

تهران (پانا) - وزارت آموزش و پرورش با توجه به اهمیت آزمو‌ن‌های نهایی برای دانش‌آموزان، خانواده‌‌ها و جامعه، در نظر دارد در انتشار سلسله خبرهایی، اقدام به اطلاع‌رسانی مناسب به خانواده‌‌ها و دانش‌آموزان در مورد فرایند امتحانات نهایی کند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، آزمون امتحانات نهایی سال جاری به دلیل تاثیر آن در سوابق کنکور دارای اهمیت زیادی برای دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان است. لذا آموزش و پرورش برای انجام دقیق و بدون خطای این آزمون‌ها برنامه‌ریزی کرده است. یکی از کارهای مهمی که در آزمون‌های امتحان نهایی باید صورت گیرد، تصحیح سوالات امتحانات نهایی است. این تصحیح باید طوری دقیق باشد که حقی از دانش‌آموزی ضایع نشود.

بنابراین براساس تکلیفی که طبق مصوبات به آموزش و پرورش شده، راه‌حل جدی برای رفع این مشکل، تصحیح الکترونیکی بود از خرداد پارسال به صورت آزمایشی برای حوزه‌های خارج از کشور و از دی‌ماه برای یک حوزه در هر استان انجام شد و از خرداد امسال، تصحیح دستی برگه‌ها به کلی جمع می‌شود و تصحیح برگه‌های امتحانات نهایی در کل کشور به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.

در تصحیح الکترونیکی، مصحح دوم، نظرات مصحح اول را نمی‌بیند و اگر اختلاف نظری بین مصحح اول و دوم وجود داشته باشد به مصحح سوم ارجاع داده می‌شود. همچنین سه نوبت، راهنمای تصحیح به سوالات ارسال می‌شود و برای مصححینی ابلاغ صادر می‌شود که مورد تایید گروه‌های آموزشی باشند. همچنین جمع نمره هر صفحه را سامانه انجام می‌دهد و نمره نهایی را هم سامانه، جمع و ثبت می‌کند.